کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند

0

کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند

کارهایی که سلامت تیروئید را تهدید می کنند 

غده تیروئید با ترشح انواع هورمون ها در بدن کارهای بسیار مهمی را انجام می‌دهد که نباید با اضطراب کارکرد مواجه شود. تمام فعالیت هاي متابولیک, اوضاع خلق و خوی, تپش قلب و دمای بدن شما وابسته به این غده هست. ناتوانی تیروئید عواقب جدی برای سلامت به دنبال دارد و اگر بازرسی نشود, کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

در این جا 7 عادت نادرست که مستقیما سلامت غده تیروئید را تحت تاثیر قرار میدهد, معرفی شده هست;

 

سیگار کشیدن;
سموم سیگار بر سلامت غده تیروئید کارساز میباشند. توتون باعث کاهش هورمون تحریک کننده در تیروئید می شود. استعمال دخانیات از جمله عوامل خطرساز هست که می ‌تواند شدت عوارض چشمی مریضی تیروئید را در یک مدت زمان بسیار کوتاه به بحبوحه برساند.

 

شیوه زندگی بی حرکت;
عدم فعالیت باعث افزایش تمایل بدن به گردهمایی چربی, چاقی, اضافه وزن و سایر دشواری های متابولیکی می شود. همین طور, از آنجایی که ترشح هورمونهای تیروئیدی را کاهش می‌دهد, می‌تواند منجر به کم کاری تیروئید شودو. این اضطراب تنها بر توانایی یک فرد برای احتراق کالری و چربی تاثیر نمیگذارد بلکه می‌تواند خطر ابتلا به مریضی هاي قلبی, ریزش مو و خستگی را نیز افزایش دهد.

 

عدم مدیریت استرس;
دانستن این که چگونه بازرسی استرس در زندگی روزمره میتواند عامل مهمی برای عملکرد تیروئید باشد, مهم هست. سیستم غدد درونریز به حالات روانی افراد دلنازک هست و در نتیجه, تجربه استرس شدید بر سطح هورمون تیروئید اثر می‌گذارد. استرس ممکن هست باعث تشدید یک مریضی اساس‌ اي تیروئید شود.

 

به عنوان مثال فرض کنید کم کاری تیروئید در خانواده شما وجود دارد. بدن شما تحت استرس, هورمون کورتیزول ترشح می ‌کند. کورتیزول بیش از اندازه, می ‌تواند در فرآوری هورمون تیروئید اضطراب ایجاد کند. این مساله می ‌تواند تیروئید را تحریک کند که برای فرآوری مقادیر کافی از هورمون تیروئید, سخت تر کار کند. هم‌چنین هنگامی که استرس دارید, نسبت به مریضی‌ هاي خود ایمنی تیروئید «به عنوان مثال تیروئیدیت هاشیموتو» صدمه پذیرتر هستید.

 

رژیم هاي کم ید;
سطح پایین ید در رژیم خوراکی یکی از خاطر هاي اصلی دشواری های تیروئید مثل کم کاری تیروئید هست. بدن به این ماده برای بهینه سازی فرآوری هورمونهای تیروئید نیاز دارد. خوشبختانه ید به طور طبیعی در برخی مواد خوراکی مثل نمک دریایی, سبزی ها دریایی, بلوبری, ماست, لوبیا, سیب زمینی, نخود فرنگی, آناناس و شکلات وجود دارد.

 

نوشیدنی هاي الکلی;
اگرچه کبد مسئول فیلتر کردن و متابولیسم این نوشیدنی ها هست اما سموم انها که از طریق جریان خون حرکت می‌کنند, روی فرآوری هورمونهای تیروئید اثر می گذارند. الکل هم‌چنین نقش مهمی در ترقی دشواری های متابولیک ایفا می‌کند.

 

خوردن گلوتن;
گلوتن شامل پروتئینی به اسم گلیادین هست که یک پروتئین خارجی برای بدن انسان محسوب می شود. تیروئید نیز آنزیمی شبیه به این پروتئین دارد. وقتی گلوتن توسط افراد با کم کاری تیروئید مصرف می شود سیستم ایمنی بدن این فرد به این پروتئین خارجی و آنزیم حمله می‌کند.

 

گلوتن پروتئینی هست که در گندم, جو و چاودار و سایر غلات فرآوری شده یافت میشود. اگر مبتلا به اضطراب تیروئید هستید و گلوتن نیز مصرف میکنید توصیه ما به شما مصرف برنج و پاستا و نان غلات هست.

 

مصرف بیش از اندازه سویا;
کسانی که پرکاری تیروئید دارند باید از مصرف سویا چشم پوشی کنند چرا که سویا موجب عدم جذب هورمونهای تیروئید توسط بدن می شود. همین طور هر چیزی که حاوی سویا باشد مثل شیر سویا و … نیز میتواند وضع را بدتر کند. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید مشکلی با مصرف سویا نخواهند داشت.

 

 

[ad_2]

پاسخ دهید