کاربردی ترین توصیه ها برای نگهداری سبزیجات

0

کاربردی ترین توصیه ها برای نگهداری سبزیجات

کاربردی ترین توصیه ها برای نگهداری سبزیجات 

اگر می‌خواهید سبزیجات را به برترین نحو در خانه نگه داری کنید برای شما پیشنهاد هاي مفیدی داریم که در ادامه می توانید بخوانید. سبزیجات را تا حد امكان به صورت تازه مصرف كنید; با این كار ویتامین هاي آنها اکثر حفظ میشود.برای كاهش مصرف چربی و نمک كه اساس را برای ابتلا به مریضی هاي قلبی – عروقی و افزایش فشارخون فراهم می‌کند,

 

بهره گیری از نمک و سس مایونز را همراه با سالاد محدود كنید. در مواقعی كه بهره گیری از نمک باید محدود باشد, می توان با اضافه کردن سبزی هاي خوشبو مثل نعناع, ریحان و گشنیز, مزه و عطر دلخواه را به غذا بخشید.برای خرد كردن سبزیجات, از چاقوی تیز بهره گیری كنید تا از ویرانی و از بین رفتن ویتامین هاي سبزی پیش گیری شود.برای پخت سبزی‌ها, از آب به مقدار كم بهره گیری كرده و آب حاصل از پخت را در غذاها مصرف كنید.

 

سبزیجات به خصوص آن‌ها كه با ریشه از کشتزار به مغازه منتقل شده و توسط مصرف‌ کننده خریداری می شوند, به طور معمول آلوده به تخم انگل و میكروب‌ها میباشند; به همین علت باید به توجه پاكیزه و ضدعفونی شوند.در انتقال سبزی از مغازه به خانه توجه كنید. آن‌ها را در كنار سایر مواد خوراکی نگذارید; زیرا ممكن هست مواد خوراکی را آلوده كنند.

 

چطور سبزیجات را ضدعفونی كنیم؟
سبزی‌هایي را كه به طور خام مصرف می‌كنید با توجه بشویید و ضدعفونی كنید تا احتمال وجود میكروب و انگل هاي گوناگون در آن به صفر برسد. برای ضدعفونی كردن, پس از پاک كردن و شستن سبزی با آب, آن را در یك ظرف 10-5 لیتری همراه با آب بریزید; سپس 4-2 قطره مایع ظرفشویی به ازای هر لیتر آب اضافه كنید و بگذارید سبزی به مدت 5 دقیقه در محلول آب و كف بماند تا تخم انگل ها از سبزی جدا شوند.

 

پس از آن سبزیجات را از روی كف و آب جمع كرده, یک قاشق چایخوری پودر پركلرین را در 10 لیتر آب حل نمایید و سبزی را در آن بریزید و پس از 5 دقیقه سبزیجات را از ظرف خارج كرده و با آب تمیز چندین بار بشویید و آب كش كنید; بطوری كه مواد پاک كننده و ضدعفونی كننده از سبزی جدا شود. ضدعفونی كردن سبزی‌هایي كه خام مصرف می شوند, برای پیشگیری از آلودگی هاي انگلی ضروری هست.

 

نم سبزی گرفته شود
سبزی‌ها را پس از شستن در پارچه‌ي تنظیف نازک بریزید و چهار‌گوشه‌ي آن را به دست گرفته و تكان دهید تا آب آن كشیده شود.

 

نگه داری سبزیجات
برای نگه داری سبزیجات, از همان پارچه‌ي تنظیف یا كیسه ي پارچه اي مخصوص بهره گیری كنید و آن را در كیسه ي پلاستیكی یا ظرف درب داری قرار داده و در یخچال بگذارید. شما با این طریق می توانید اقلام دیگری چون خیار, گوجه فرنگی, كلم, كاهو و … را نیز در یخچال بگذارید تا همچنان تازه بماند.

 

پختن سبزیجات
در پختن سبزی همواره سبزی را در آب جوش بیندازید و گذشته از جوش آمدن آب, هرگز سبزی را در آن نگذارید تا سبزی سیاه نشود. نمک مورد بهره گیری در سبزی را در پایان پختن به آن بزنید و هنگام پختن نگذارید آب در ته ظرف بماند. کوشش كنید آب سبزی به خورد خودش برود «در سبزی جذب شود».

 

هنگام پختن سبزی یا اقلام دیگری هم چون كدو, بادمجان, مارچوبه, كلم, گل كلم, كدوحلوایی و… درب ظرف را باز بگذارید تا آب آن تبخیر شود و رنگ سبزی روشن بماند.در تهیه‌ي خوراكی‌هایي چون بورانی, اسفناج و نمونه آن, سبزی را در آب دار بردارید تا خوراكتان هم لذیذ و هم با خاصیت شود.

 

خشک كردن سبزی
شمار زیادی از سبزیجات را میتوان اضافه بر اینكه تازه مصرف كرد به صورت خشک نیز بهره گیری كرد. برای خشک كردن سبزیجات باید به طریق زیر عمل نمود: سبزیجات را با توجه تمیز كنید.سپس در آبكش بزرگی بریزید, آن‌گاه با قرار دادن سبزیجات در پارچه‌ي تنظیف بزرگ, و تكان دادن آن بكوشید آب آن را بگیرید. پس از آن در محلی كه آفتاب و گرد و غبار نباشد, روی پارچه‌ي بزرگی پهن كنید و بگذارید تا کم کم خشک شود.

 

روش پخت سبزی هاي خشک شده
هنگام بهره گیری از سبزی هاي خشک شده, مقدار لازم سبزی خشک را در مقدار آبی كه برای پخت لازم هست, خیس كنید و بسته به نوع سبزی, مدت 1 تا 5 ساعت به حال خود بگذارید تا خیس بخورد. سپس سبزی را همراه با آبی كه در آن خیسانده اید به غذا بیفزایید تا بپزد.

 

تذکر می‌شود كه آب سبزیجات را نباید دور ریخت; زیرا اندکی از مواد مغذی سبزی در آن هست, ولی چنانچه سبزی هاي خشک شده دارای اندکی گرد و خاک و یا شن ریزه باشد, ابتدا انها را سریع آب بكشید و سپس به روش بالا خیس كنید.

 

 

[ad_2]

پاسخ دهید