چرا هیچ وانت‌باری در آمریکا پنج ستاره ایمنی‌ نمی‌گیرد؟

0

 به گزارش پردیس سلامت به نقل از اتونیوز، در این آزمایش‌ها،‌ مقاومت کابین تمام‌سایز و نیمه‌سایز بارکش‌های سایزمتوسط شورولت کولورادو،GMC کانیِن، نیسان فرانتیِر و تویوتا تاکوما ارزیابی شده است.

هیچ یک از خودروها، موفق به کسب بالاترین امتیازهای موسسه IIHS، یعنی TOP SAFETY PICK و TOP SAFETY PICK PLUS نشده‌اند، چون در آن‌ها خبری از ترمز اضطراری خودکار نیست و چراغ‌های جلو هم عملکرد ضعیفی داشته‌اند. البته تعدادی از خودروها در ارزیابی چالش‌برانگیز برخورد لبه‌ جلوی خودرو به مانع، نمره خوب کسب کرده‌اند.

چرا هیچ وانت‌باری در آمریکا پنج ستاره ایمنی‌ نمی‌گیرد؟

چرا هیچ وانت‌باری در آمریکا پنج ستاره ایمنی‌ نمی‌گیرد؟

بارکش‌های بازار آمریکا بر اساس نوع و ساختار کابین و بدنه تقسیم‌بندی مختلفی دارند؛ پیکاپ‌های دارای کابین‌ نیمه‌سایز یا گسترده (Extended Cab) بارکش‌هایی دو ردیف صندلی در جلو و عقب هستند که دسترسی به صندلی‌های عقب را از طریق دو در کوچک پشتی فراهم می‌کنند. پیکاپ‌های دارای کابین تمام‌سایز یا گروهی (Crew Cab) نیز نسبت به مورد قبل وسیع‌تر هستند و در‌های بزرگ‌تری دارند.

در نهایت پیکاپ‌های دارای کابین به اصطلاح پادشاهی(King Cab) هم بارکش‌هایی هستند با طول ۹۲ تا ۱۲۲ سانتی‌متر بیش‌تر از کابین گروهی که اولین‌بار توسط شرکت نیسان استفاده شده است.

از آن‌جا که در این تست خودروهایی در کلاس مشابه و بدنه‌های یکسان مثل دو بارکش شورولت کولورادو و GMC کانین حضور داشته‌اند، تعجبی ندارد این دو بارکش امتیاز برابری کسب کنند.

نسخه‌هایی که کابین تمام‌سایز چهاردر دارند، تست تصادف لبه‌ جلو را با نمره خوب پشت سر گذاشته‌اند و نسخه‌هایی با کابین نیمه‌سایز چهاردر، نمره قابل‌قبول (یک درجه پایین‌تر از خوب) را به ثبت رسانده‌اند.

نیسان از سال ۲۰۰۵ برای خودروی فرانتیِر، ارتقای ساختاری قطعات نداشته و تاثیر این امر در تست‌های تصادف کاملا مشهود است. نسخه‌های تمام‌سایز و پادشاهی این بارکش نتایج نزدیکی را رقم زده‌اند و یک درجه بالاتر از کمترین نمره (ضعیف) را به ثبت رسانده‌اند.

طبق نظر کارشناسان IIHS، مدل‌های ۲۰۱۷ این خودرو کیسه‌های هوای جانبی (پرده‌ای) طویل‌تری دارند که به حفاظت از سر سرنشین‌ها هنگام برخورد کمک زیادی می‌کند.

به‌هر حال، برخورد به‌ترتیب باعث ایجاد یک فرورفتگی حدود ۴۳ و ۳۶ سانتی‌متر در قسمت سرنشین نسخه تمام‌سایز و پادشاهی نیسان فرانتیر شد که در نتیجه‌ آن، آسیب جدی به پا و قسمت پایین‌تنه سرنشین‌ها وارد می‌شود.

نسخه‌های تمام‌سایز و گسترده تویوتا تاکوما، هر دو در تست برخورد لبه جلو، امتیاز خوب را کسب کردند. برای کسب جایزه TOP SAFETY PICK موسسه IIHS در همه تست‌های سانحه باید نمره خوب، به‌علاوه نمره پیشرفته یا عالی برای سیستم پیشگیری از برخورد رقم بخورد.

همچنین کسب نمره قابل‌قبول یا خوب در تست چراغ‌های جلو برای کسب بالاترین جایزه IIHS یعنی TOP SAFETY PICK PlUS لازم است. اما هیچ‌یک از بارکش‌های موجود به فناوری پیشگیری از برخورد مناسب برای کسب TOP SAFETY PICK نبوده‌اند.

در این زمینه سیستم‌های دو بارکش شورولت کولورادو و GMC کانین، امتیاز ساده (Basic) گرفته‌اند. نیسان فرانتیر هم که اصلا به چنین سیستمی مجهز نیست.

طبق آمار IIHS مدل‌های ۲۰۱۸ تویوتا تاکوما، به ترمز اضطراری خودکار استاندارد و چراغ‌های جلو با قابلیت برجسته‌سازی و حفاظت از عابران پیاده مجهز خواهند شد.

تمام بارکش‌ها در تست چراغ‌های جلو نمره ضعیف کسب کردند. در نهایت هیچ‌یک از خودروهای بررسی‌شده در این بررسی توانایی لازم برای به دست آوردن نمره عالی یا Top Safety Pick Plus را که به‌نوعی ۵ ستاره ایمنی آمریکا محسوب می‌شود، به دست نیاوردند.

یک دلیل عمده این موضوع نداشتن سیستم پیشگیری از تصادف است. در‌عین‌حال سیستم روشنایی این خودروها نیز از سطح عملکرد بسیار پایین رنج می‌برد.


[ad_2]

پاسخ دهید