پت‌فایندر؛ از کوه و کمر تا جاده

0

پت‌فایندر ۲۰۱۸ خودرویی هفت‌سرنشینه است که با دو گیربکس جلو و چهارچرخ متحرک عرضه می‌شود و در دسته هاچ‌بک‌های چهار در قرار می‌گیرد. چهارمین نسل این مدل که این روزها به بازارهای جهانی عرضه شده است، رقبایی چون هوندا پایلوت و تویوتا هایلندر را در مقابل دارد.

به گزارش پردیس سلامت ،نیسان در ابتدای تولید مدل پت‌فایندر که به دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی بازمی‌گشت، هدفش تولید خودرویی برای آفرود بود که در این مسیر هم بسیار موفق پیش رفت و پت‌فایندر به یکی از محبوب‌ترین خودروهای آفرودی بدل شد. اما با فرا رسیدن سال ۲۰۱۲، رویه نیسان تغییر کرد و این مدل را دستخوش تغییراتی قرار داد تا گوشه چشمی به خودروهای به‌اصطلاح خانواده‌دوست داشته باشد که قابلیت مصارف جاده‌ای و حتی شهری را داشته باشند. این سیاست تا امروز نیز ادامه داشته و حال مدل ۲۰۱۸ پت‌فایندر روی خط تولید رفته است.

پت‌فایندر ۲۰۱۸ خودرویی هفت‌سرنشینه است که با دو گیربکس جلو و چهارچرخ متحرک عرضه می‌شود و در دسته هاچ‌بک‌های چهار در قرار می‌گیرد. چهارمین نسل این مدل که این روزها به بازارهای جهانی عرضه شده است، رقبایی چون هوندا پایلوت و تویوتا هایلندر را در مقابل دارد. البته هنوز زود است بخواهیم نتیجه‌گیری کنیم که کدام برند در این بازار موفق‌تر خواهند بود، اما با توجه به پیشینه نام پت‌فایندر می‌توان امیدوار بود که از فروش خوبی در سطح جهانی برخوردار شود. همچنین با توجه به تیپ‌های مختلف در نظر گرفته‌شده برای این مدل که تنوع فراوانی دارد، مخاطبان بیشتری را می‌تواند جذب خود کند که با توجه به نوع مصرف، تیپ کاربردی‌تری را برای خود خریداری کنند.
در زمینه مشخصات فنی می‌توان به موتور استاندارد وی‌شکل شش‌سیلندر با حجم ۴ لیتر اشاره کرد که از نوع ۲۴ سوپاپه است و از سیستم پاشش سوخت مستقیم بهره می‌برد. این پیشرانه توان تولید قدرتی برابر با ۲۸۴ اسب‌بخار را دارد و در همه تیپ‌ها از گیربکس اتوماتیک استفاده شده تا نیروی تولیدشده از موتور این خودرو را به چرخ‌های جلو یا هر چهار چرخ برساند.
در تست‌های شتاب‌گیری که از تیپ‌های مختلف پت‌فایندر انجام شده،‌ به‌طور میانگین صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت این مدل در حدود ۷٫۲ تا ۷٫۸ ثانیه به ثبت رسیده است که با توجه به وزن و اندازه این خودرو،‌ کاملا قابل قبول به نظر می‌رسد و هماهنگی خوب گیربکس و موتور را نشان می‌دهد. همچنین گفتنی است نهایت سرعتی که در تست‌ها از این خودرو صورت گرفته، عدد ۱۹۲ کیلومتر بر ساعت ثبت شده است که برای چنین خودروی کاملا به‌اندازه و مناسب است. پت‌فایندر ۲۰۱۸ را باید در حقیقت نسخه به‌روزرسانی شده نسخه ۲۰۱۷ خواند که در مدل جدید،‌ برخی تغییرات روی موتور صورت گرفته است تا بهبود پیدا کند و عملکرد بهتری از خود نشان دهد. همچنین سیستم‌های ترمز به‌روزرسانی شده‌اند و عملکرد بسیار بهتری را از خود نشان می‌دهند. در نسخه پلاتینیوم هم امکانات بیشتری در نظر گرفته شده است که بنا به سلیقه مشتری می‌توان رنگ تریم خودرو را نیز تغییر داد یا امکانات جدیدتری را سفارشی‌سازی کرد. در این نسخه که قیمتی حدود ۱۰ هزار دلار بیشتر از نسخه پایه دارد،‌ از چرم مرغوب برای روکش صندلی‌ها و فضای داخل استفاده شده است که می‌توان آن‌ را با خودروهایی چون اینفینیتی QX60 مقایسه کرد. همان‌طور که گفته شد هماهنگی بین موتور و گیربکس اتوماتیک از نوع CVT عملکرد مناسبی را به وجود آورده که این امر باعث شده است گشتاور بسیار بالایی تولید شود. مصرف بنزین پت‌فایندر نیز به‌طور میانگین برای شهر حدود ۸ لیتر و برای جاده ۱۱ لیتر برآورد شده است که در نسخه چهار چرخ محرک حدود یک لیتر تفاوت پیدا خواهد کرد. اما کمی هم درباره ‌ضعف‌های این خودرو صحبت کنیم. در مسیرهای ناهموار که دارای پیچ‌های تند هستند، پایداری در سرعت‌های بالا با مشکل مواجه می‌شود و عدم تعادل را شاهد هستیم که این مورد را می‌توان به‌ کاربری شهری این خودرو مرتبط دانست که نتیجه ضعیف شدن کارآیی آفرودی این خودرو است. در بحث سواری و هندلینگ هم با مقایسه بین دو هم‌کلاس این خودرو یعنی فولکس‌واگن اطلس و شورولت تراورس،‌ پت‌فایندر در جایگاه متوسط قرار می‌گیرد و عملکرد چندان حرفه‌ای از خود نشان نمی‌دهد که البته این موارد ضعف را می‌توان نادیده گرفت،‌ زیرا قرار نیست مشتریان این خودرو، استفاده حرفه‌ای مانند تست‌درایورها را با آن داشته باشند. در نهایت از نظر ایمنی پت‌فایندر ۲۰۱۸ در جایگاه بسیار خوبی قرار می‌گیرد زیرا جدیدترین و به‌روزترین سیستم‌های ایمنی برای سرنشینان و رانندگی با این خودرو در نظر گرفته شده است. همچنین به‌کارگیری از سیستم عیب‌یابی خودرو برای این مدل کمک شایانی به راننده می‌کند تا از عیوب احتمالی یا جدی خودروی خود آگاه شود. آپشن‌هایی مانند اپل کارپلی و ارتباط اندرویدی از‌جمله تکنولوژی‌های روز به‌کار رفته در این خودرو است.


[ad_2]

پاسخ دهید