وقتی تمرینات بدنسازی اثر بخش نیست چه کنیم؟

0

وقتی تمرینات بدنسازی اثر بخش نیست چه کنیم؟

وقتی تمرینات بدنسازی اثر بخش نیست چه کنیم؟ 

انجام تمرینات بدنسازی برای لاغری و تناسب اندام گاهی با وجود تلاش هاي بسیار افراد اما باز هم بی نتیجه باقی میماند. اگر هر هفته ساعت‌هاي زیادی را در باشگاه صرف تمرینات سخت کنید و تمام تلاش‌تان را برای داشتن رژیم خوراکی سالم انجام دهید اما نتیجه‌اي از این همه ي تلاش نگیرید، حتما بی‌انگیزه و ناامید خواهید شد.

 

واقعا نمی دانید چرا و تنها چیزی که میدانید این هست که درصد چربی‌تان کاهشی نداشته و تغییری در اوضاع اندام‌هاي‌تان هم نمیبینید. مشکل کجاست؟ چرا با وجود این همۀ فعالیت، نتایجی راکه میخواهید نمیگیرید؟ در این جا چند علت را برای‌تان توضیح می دهیم که می توانند توجیه‌کننده‌ي عدم پیشرفت‌تان باشند.

 

شدت تمرینات‌تان به اندازه‌ي کافی نیست

اگر وقتی از تمرین برمی‌گردید خسته نیستید شاید به این علت باشد که به بدن‌تان به اندازه‌ي کافی فشار وارد نمی کنید تا محدودیت‌هایش را کنار بزند. تمریناتی که با شدت پایین انجام شوند، با سرعت بسیار کمتری شما را به هدف میرسانند. شدت را بالا ببرید تا زودتر نتیجه را مشاهده نمایید.

 

شدت تمرینات‌تان بیش از حد هست

بدن شما توانایی‌هاي محدودی دارد که باید آن ها را بشناسید. اگر عضلات‌تان رشد نمی کنند یا سیستم قلبی و تنفسی‌تان دچار جدال همیشگی‌ هست، ممکن هست علامت این باشد که خیلی چندان به خودتان فشار می‌آورید.

 

در تمرین‌ها تنوع ایجاد نمی کنید

انجام تمرینات یکسان هر روزه، تاثیر منفی روی نتایج خواهد گذاشت و به جای رسیدن به هدف، روند فیتنس‌تان راکد خواهد شد. روتین تمرین‌هاي‌تان را هر ۴ تا ۶ هفته بازبینی کنید و تغییرات لازم را انجام دهید. بگذارید گاهی بدن‌تان غافلگیر شود تا روند رشد عضلات، متوقف نشود.

 

به اندازه‌ي کافی استراحت نمیکنید

استراحت، بخش بسیار مهمی از تلاش‌هاي شما در مسیر فیتنس و بدنسازی هست. بدن شما به خواب و استراحت نیاز دارد تا خودش را از تمرینات شدیدی که انجام داده ریکاوری کند. اگر شب‌ها، ۷ تا ۸ ساعت خواب باکیفیت نداشته باشید، به بدن‌تان فرصت کافی جهت ترمیم آسیب‌ها را نداده و فیبرها اخیر عضلانی رشد نخواهند کرد.

 

زمان زیادی را بدون تحرک میمانید

فرقی نمیکند چقدر به بدن‌تان فشار بیاورید و چه تمرین‌هاي سختی انجام دهید، اگر زمان زیادی را در خودرو یا پشت میز مینشینید، به نفع دست‌آوردهای ورزشی‌تان نیست. شاید نتوانید شغل‌تان را عوض کنید اما برنامه ریزی کنید که در طول روز، حرکاتی انجام دهید و فعالیت‌هایي داشته باشید.

 

تمرینات اشتباهی را گزینه کرده‌اید

آیا تمام دقت و تمرکزتان روی تمرینات استقامتی هست؟ شاید هم به تمرین روی سیستم قلبی و تنفسی‌تان دقت کامل را ندارید. یا شاید ۱۰۰ درصد انرژی‌تان را صرف تمرینات هوازی میکنید. عضلات‌تان چطور؟ یک برنامه‌ي مفید و موثر تمرینی باید شامل تمرینات متناوب با شدت بالا، تمرینات استقامتی و تمرینات هوازی باشد تا نتیجه بدهد.

 

تغذیه‌ي درستی ندارید

شما باید طبق نیازهای بدن‌تان غذا بخورید، نه بر زمینه میل و درخواست شکم‌تان! هدف شما باید جوری برنامه ریزی کنید که بزرگ‌ترین وعده‌ي خوراکی روزتان را کمی بعد از تمرین بخورید و بعد از ظهر دیگر چیزی نخورید. حتما غذا هاي باکیفیت بهره گیری کنید، غذاهایی که به بدن‌تان مواد مغذی مورد نیازش را برسانند.

 

فرم انجام حرکات‌تان نادرست هست

اگر نسبتا مبتدی باشید ممکن هست هنوز در اجرای حرکات ورزشی به تبحر لازم نرسیده و تمرین‌ها را درست انجام ندهید. فرم نادرست نه تنها ریسک آسیب را بالا میبرد بلکه احتمال ِ داشتن پیشرفت را نیز کاهش می دهد.این ها تنها چند علت از دلایل زیادی بودند که می توانند مانعی برای نتیجه نگرفتن شما از تلاش‌هاي ورزشی‌تان باشند. بهتر هست نگاه دقیق‌تری به کارهایی که انجام می دهید بیندازید و موشکافانه آن ها را بازبینی کنید!

 

 

[ad_2]

پاسخ دهید