معرفی گیاهان دارویی مفید برای سیستم عصبی

0

معرفی گیاهان دارویی مفید برای سیستم عصبی

معرفی گیاهان دارویی مفید برای سیستم عصبی 

به منظور بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن و همین طور آرام کردن آن میتوان از طب سنتی و گیاهان دارویی بهره گیری نمود. ما 5 نوع گیاه دارویی به شما معرفی میکنیم. این گیاهان توسط طبیبان و شفا دهنده ها، از تمدن ها و فرهنگهای مختلف برای آرام کردن سیستم عصبی و محافظت از بدن در برابر استرس و اضطراب مورد بهره گیری قرار میگرفتند.

 

فرقی نمی‌کند که چه دارای اختلال اضطراب نفوذی باشید و یا فقط لحظاتی را نگران باشید، در هر دو صورت می‌توانید از فواید تجربه کردن آرامش گیاهان دارویی «چه بصورت مکمل یا مصرف در چای و یا بهره گیری شده در آروماتراپی» بهره مند شوید. با برشمردن فواید این گیاهان نمی خواهیم از مصرف این گیاهان به جای داروها حمایت کنیم؛

 

چرا که در تعداد زیادی از بیماری‌هایي که نیاز به مصرف دارو دارند، از این گیاهان به صورت مکمل و برای آرامش اکثر می‌توانید بهره گیری کنید. برای نشانه هاي خفیف، این گیاهان می‌توانند همه ي نیاز شما را برطرف سازند. همانگونه که همۀ وقت} گفته شده هست، مشورت با پزشکان در مورد عدم مداخله این گیاهان با داروهای مصرفی شما و بهره گیری سالم از این گیاهان، یک اولویت هست.

 

۱- گیاه دارویی بابونه
بابونه، یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی هست که برای درمان انواع گوناگونی از بیماری ها در انسان مانند : تب یونجه، التهاب، گرفتگی عضلات، اختلالات قاعدگی، بیخوابی، زخم معده، هموروئید، اختلالات دستگاه گوارش، دردهای رماتیسمی و زخمها بهره گیری میشد.

 

این گیاه بطور گسترده اي بعنوان یک آرامبخش خفیف و خواب آور در نظر گرفته شده هست. اثرات آرامبخش آن ممکن هست ناشی از فلاونوید در آن باشد. در یک تحقیق در دانشگاه پزشکی فیلادلفیا، بیماران مبتلا به اختلال اضطراب عمومی «GAD»، که مکمل بابونه را برای هشت هفته بهره گیری کرده بودند،

 

کاهش قابل توجهی در نشانه هاي اضطراب خود در مقایسه با بیمارانی که دارونما بهره گیری کرده بودند را تجربه کردند. بابونه به طور گسترده در لوازم آرایشی بهداشتی و آروماتراپی مصرف می شود؛ و بعنوان نوعی چای گیاهی که اکثر از میلیونها فنجان در روز مصرف می‌شود، محبوب افراد بسیاری در سراسر دنیا هست.

 

۲- گیاه دارویی اسطوخدوس
اسطوخدوس که به دلیل عطر زیبای آن شناخته می‌شود، در درمان تعدادی از بیماری ها از بیخوابی و خستگی گرفته تا افسردگی و اضطراب بهره گیری می‌شود. نام این گیاه که از کلمه لاتینRoot Lavare به معنی “برای شستن” گرفته شده هست، احتمالا به علت بهره گیری از آن برای حمام «عنصری در صابون و شامپو» هست که کمک به پاک کردن جسم و روح می‌کند.

 

در یک مطالعه تصادفی دوسویه کور، اسطوخدوس برای کاهش نشانه هاي اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی، به همان اندازه “لورازپام” تاثیر گذار بود. در یک مطالعه دیگر، بهره گیری از اسانس اسطوخدوس برای کاهش اضطراب امتحان در بین دانشجویان پرستاری تاثیر گذار بود.

 

۳- گیاه دارویی گل ساعتی
بومی هاي امریکایی نخستین مردمی بودند که از گل ساعتی برای اهداف دارویی بهره گیری کردند. این گیاه در ابتدا برای درمان ابتدایی شرایطی مانند خارشک و تشنج بهره گیری میشد.

 

بعدها مهاجران در سراسر امریکا، بهره گیری از آن را بعنوان آرامبخش رواج دادند. محققان اعتقاد دارند که گل ساعتی به وسیله افزایش سطوح اسید گاما امینوبیوتیریک «GABA»، در مغز که باعث پایین آمدن فعالیتهای قسمتی از سلولهای مغزی و ایجاد احساس آرامش بیشترمیشود، کار می‌کند.

 

در یک مطالعه که در مجله “درمانها و داروهای بالینی” چاپ شد، گل ساعتی برای درمان نشانه هایي از اضطراب در افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی، انقدر تاثیر گذار بود که داروی اگزازپام اثر داشت. درحالی که به اندازه اگزازپام سریع کار نمی کرد، اما باعث کاهش بوجود آمدن اختلال در عملکرد کاری نسبت به دارو شد.

 

در مطالعه اي دیگر نشان داده شد که بیمارانی که گذشته از عمل جراحی، به آن ها گل ساعتی داده شده بود، دارای اضطراب کمتری نسبت به افراد دریافت کننده دارونما بودند. اما انها درست همانند سرعت بیهوشی، بهبود نیز می یافتند.

 

۴- گیاه دارویی بادرنجبویه
این گیاه عضوی از خانواده نعناع هست و از آن بخصوص در سنین میانسالی بعنوان مبارزه با استرس و اضطراب، رواج خواب و بالا بردن هضم بهره گیری میشد.

 

مطالعات نشان دهنده آن هست که چنانچه با سایر گیاهان آرامبخش بهره گیری شود، می تواند آرامبخش موثری باشد و باعث تسکین اضطراب و کمک به خواب باشد. در یک مطالعه دوسویه کور بازرسی دارونما، به ۱۸ داوطلب سالم، دو دوز چداگانه از اسانس بادرنجبویه استاندارد شده « ۳۰۰ میلی گرم و ۶۰۰ میلی گرم» و دارونما داده شد.

 

دوز ۶۰۰ میلی گرم از بادرنجبویه، باعث افزایش خلق و خو و بطور قابل توجهی باعث افزایش آرامش و هشیاری شد. در مطالعه اي دیگر اثربخشی بادرنجبویه با دیگر گیاهان دارویی برای مقدمات کاهش استرس به ثبت رسیده هست. زمانی که شرکت کنندگان از قرصهای مکیدنی آن، بهره گیری می کردند، یک افزایش علامتگذاری شده در فعالیتهای موج آلفا که همراه با آرامش هست، نشان داده شد.

 

۵- گیاه دارویی سنبل الطیب
نخستین بار از سنبل الطیب در قرن دوم و برای درمان بیخوابی و اضطراب بهره گیری شد. اگرچه این گیاه در طی قرن ۱۷ بسیار محبوب شد و پزشکان عقیده داشتند که همانند دیگر گیاهان دارویی، سنبل الطیب باعث افزایش GABA در مغز می شود. درست نمونه داروهایی شبیه به دیازپام «والیوم» و آلپرازولام «زاناکس» که باعث آرامش در مغز می‌شود.

 

مطالعات روی سنبل الطیب بعنوان افزایش خواب، نامشخص هست. در یک مطالعه «برای ترویج خواب یا عوامل مرتبط با خواب برای هر بیمار یا همه ي بیماران در یک گروه» سنبل الطیب نسبت به دارونما، بهتر ظاهر نشده بود. از طرفی در یک مطالعه دوسویه کور تصادفی، ۷۵ بیمار با بیخوابی مستند، برای مدت ۲۸ روز ۶۰۰ میلی گرم سنبل الطیب و یا ۱۰ میلی گرم اگزازپام دریافت کردند.

 

افرادی که سنبل الطیب دریافت کرده بودند، همان بهبود خواب را ولی با عوارض جانبی کمتر نسبت به افرادی که اگزازپام دریافت کرده بودند، نشان دادند.

 

 

[ad_2]

پاسخ دهید