مرگ پیکان در ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی

0

شمارش معکوس حذف 600 دستگاه تاکسی فرسوده در تهران

تعداد خودروهای آلاینده و فرسوده تهران هرگز به صفر نمی‌رسد. درهمین‌‌حال سازمان تاکسیرانی در تلاش است تا ۶۰۰ خودروی پیکان فرسوده و آلاینده را از گردونه حمل‌و‌نقل شهری حذف کند، خودروهای مدل ۸۶ به گروه فرسوده‌ها اضافه شدند.

شمارش معکوس حذف 600 دستگاه تاکسی فرسوده در تهران

شمارش معکوس حذف ۶۰۰ دستگاه تاکسی فرسوده در تهران

نوسازی، ارجح بر نصب کاتالیست
محسن صالحی، مدیر روابط عمومی سازمان تاکسیرانی تهران در گفت‌وگو با «دنیای خودرو» درباره دلایلی که موجب شده‌اند نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی بر نصب و تعویض کاتالیست ارجحیت پیدا کند، توضیح داد: «هم اکنون بیش از ۹۰درصد خودروهای تولیدشده دارای کاتالیست هستند.

کاتالیست قطعه‌ای است که برای کاهش آلایندگی هوا، در محل خروجی اگزوز نصب می‌شود و دوده‌ها را جذب می‌کند. کاتالیست دارای فیلتری است که باید هرچند وقت یک‌بار تعویض شود.

درصورتی که فیلتر پرشده عوض نشود، کاتالیست کارایی خود را از دست می‌دهد و در نتیجه شتاب خودرو کم خواهد شد. به‌علاوه تعویض کاتالیست هزینه‌بر است و صاحبان خودرو ترجیح می‌دهند به‌طور کلی کاتالیست را از روی خودرو حذف کنند.»

وی در ادامه با تاکید بر این که کاتالیست خودروهای عمومی مانند تاکسی‌ها حتما باید به موقع تعویض شود، افزود: «حدود دو سال پیش شورای شهر بودجه‌ای برای تعویض رایگان کاتالیست تاکسی‌ها را مصوب کرد.

با توجه به پیمایش تاکسی‌ها کاتالیست‌ها باید هر سال تعویض شوند، بنابراین شورای شهر باید یک سال بودجه‌ای را برای تعویض رایگان کاتالیست‌ها مصوب می‌کرد که این امر شدنی نبود. شورای شهر پیشنهاد داد به جای صرف هزینه برای تعویض کاتالیست، بر نوسازی خودروها سرمایه‌گذاری کنیم.

بنابراین در تهران اولویت با نوسازی ناوگان تاکسیرانی است، ضمن این که دو مناقصه برای تعویض کاتالیست‌ها برگزار شد ولی هیچ‌کس در مناقصات شرکت نکرد.»

نوسازی ادامه‌دار تاکسی‌های فرسوده
طرح نوسازی خودروهای فرسوده ناوگان تاکسیرانی همواره ادامه دارد، چراکه هرسال تعدادی تاکسی به گروه خودروهای فرسوده اضافه می‌شوند.

با اشاره به این که در حال‌حاضر طرح نوسازی تاکسی‌های مدل ۸۶ شروع شده است، گفت: «عمر فرسودگی تاکسی‌ها ۱۰ سال است و تاکسی‌های مدل ۸۶ و قبل از آن می‌توانند برای نوسازی ثبت‌نام کنند.»

نوسازی ناوگان تاکسیرانی به‌دلایل گوناگونی از سال ۹۰ تا ۹۳ متوقف بود، این موضوع موجب انباشت تاکسی‌های فرسوده شد.»

صالحی درباره عملکرد سازمان تاکسیرانی در سال‌های اخیر جهت نوسازی ناوگان تاکسیرانی گفت: «تا پیش‌از سال ۹۵ انباشت خودروهای فرسوده ۸۴ و قبل از آن به حدود ۱۷ هزار دستگاه رسید. سال ۹۳ نوسازی تاکسی‌های فرسوده آغاز و چهار هزار خودرو نوسازی شدند و این رقم به ۱۳هزار خودرو کاهش یافت.» وی در مورد عدم استقبال صاحبان تاکسی از نوسازی در سال ۹۳ و تبعات آن اظهار کرد: «استقبال از نوسازی در سال ۹۳ بسیار کم بود، زیرا فقط یک مدل خودروی سمند جهت جایگزینی وجود داشت و رانندگان تمایلی به خرید آن نداشتند. همین امر نیز موجب انباشت خودروهای فرسوده در سال‌های بعد شد و تعداد خودروهای فرسوده در سال ۹۵ به رقمی در حدود ۱۸ هزار خودرو رسید.»

حذف ۶هزار تاکسی پیکان در سال‌های اخیر
سازمان تاکسیرانی در سال ۹۵ اقدامات گسترده و همه‌جانبه‌ای برای نوسازی تاکسی‌ها انجام داد و رکورد نوسازی ۱۵هزار خودرو را ثبت کرد. در نتیجه انباشت خودروهای فرسوده به رقمی حدود ۲هزار خودرو رسید که با اعلام فرسودگی خودروهای ۸۶ این آمار افزایش یافت.

صالحی در توضیح به نوسازی تاکسی‌های پیکان اذعان کرد: «تا قبل از سال ۹۵ حدود ۶هزار دستگاه خودروی پیکان تاکسی داشتیم. در سال ۹۴، ۲هزار خودرو را نوسازی کردیم و بیش از ۴هزار خودرو باقی ماند. از سال گذشته تاکنون از میان خودروهای فرسوده باقیمانده حدود ۳ هزار پیکان نوسازی شدند. زیرا سازمان برای صاحبان آنها تسهیلات مناسبی در نظر گرفت تا بتوانند با یک‌میلیون تومان آورده و ۲۴ میلیون تومان وام کم‌بهره خودروهای خود را تعویض کنند. با این اقدام ۶هزار دستگاه خودروی پیکان به ۶۰۰ دستگاه در تهران رسیدند. در حال حاضر نیز قصد داریم با پیگیری‌های بیشتر ۶۰۰دستگاه خودرو را نیز تعویض کنیم تا شاهد خداحافظی ناوگان تاکسیرانی با تاکسی‌های پیکان باشیم.»


[ad_2]

پاسخ دهید