مراقب موتورسیکلت‌های اماراتی باشید

0

حکایت موتورهای دزدی در خارج که سر از بازار ایران درمی‌آورند

بازاری مرموز دارند؛ موتورسیکلت‌های غول‌پیکر و به‌اصطلاح سنگینی که سال‌هاست اجازه‌ای برای تردد در خیابان‌های شهر ندارند. کاربرد این موتورسیکلت‌های ورزشی تعیین شده و فقط مجاز به تردد در محدوده پیست‌ها هستند. بازار عجیب و غریب موتورسنگین‌ها، آن هم با قیمت‌هایی که برای یک مدل متفاوت است، سوالات بسیاری را در ذهن به وجود می‌آورد.

مراقب موتورسیکلت‌های اماراتی باشید

مراقب موتورسیکلت‌های اماراتی باشید

به گزارش پردیس سلامت ، موتورهای سنگین چه قابلیت پلاک شدن داشته باشند یا خیر، باید مدارک موردنیاز را داشته باشند. اگرچه بر اساس قوانین فعلی راهنمایی و رانندگی، تردد موتورسیکلت‌های با حجم بالای ۲۵۰سی‌سی در سطح شهرها غیر قانونی است و اگر مجوزهای لازم در اختیار نباشد، راکب با جریمه و مجازات‌های سنگینی روبه‌رو خواهد شد اما تفاوت قیمت موتورهای سنگین موجود در بازار، حکایت از رمز و راز بازار موتورسیکلت‌های سنگین و ورزشی دارد.

بخشی از این موتورها به صورت کاملا قانونی وارد کشور می‌شوند و پس از پرداخت عوارض گمرکی به پیست‌ها می‌رسند. در نقطه مقابل این موتورسیکلت‌ها، موتورهای قاچاق یا سند اماراتی قرار دارند که به صورت غیر قانونی وارد کشور شده‌اند و با قیمتی به مراتب کمتر از بازارهای جهانی، بین موتورسواران دست به دست می‌شوند.

موتورهای دزدی که قاچاقی می‌آیند!

شاید بسیاری تصور کنند موتورسیکلت‌هایی که با نصف یا کمتر از نصف قیمت نمونه قانونی در بازار به فروش می‌رسند، تنها به دلیل نپرداختن عوارض گمرکی ارزان‌تر در بازار عرضه می‌شوند. نکته قابل تاملی که با کمی بررسی در بازار موتورهای سنگین، مشخص می‌شود دلیلی به غیر از قاچاق بودن دارد و در بسیاری از موارد احتمال دزدی بودن درباره این موتورسیکلت‌های سنگین صدق می‌کند.

این را رحیم خداپسند مدیرعامل شرکت کویرموتور به عنوان نماینده انحصاری بسیاری از برندهای موتورهای سنگین در ایران می‌گوید. او در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» این پرسش را مطرح می‌کند که «چگونه ممکن است موتورسیکلتی که با پرداخت تمام عوارض قانونی در کشور ۱۰۰میلیون تومان عرضه می‌کنیم، در بازار به ۲۰یا ۳۰میلیون تومان فروخته شود؟»

او دلیل اصلی این اختلاف قیمت را دزدی بودن موتورسیکلت‌ها و واردات آن به صورت قاچاق به کشور می‌داند و می‌گوید: «بسیاری از این موتورها در خارج از کشور دزیده و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. ارزانی قیمت این دسته از موتورسیکلت‌ها هم تنها به همین دلیل است.

ضمن اینکه این موتورها به دلیل دزدی و قاچاق بودن هیچ‌گونه خدمات پس از فروشی در کشور ندارند و در صورت بروز مشکلات فنی یا نیاز به قطعات با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند.»

از مقوله دزدی بودن موتورهای قاچاق شده به کشور که بگذریم، موتورسیکلت‌های سنگین به دلیل ممنوعیت دریافت پلاک، اگر به صورت قانونی وارد کشور شوند، فقط می‌توانند برگ سبز دریافت کنند و با کارت سبز راهی پیست شوند. اما اگر دنبال خرید موتورسیکلت ورزشی هستید، باید به مدارک آن نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید. مدارک موتورهای سنگین در ایران به ۴دسته تقسیم می‌شوند.

مزایده‌ای‌ها ۹۰درصد موتورهای سنگین را تشکیل می‌دهند

بخشی از موتورسیکلت‌های سنگین در ایران دارای برگه مزایده از ارگان‌های مختلف از جمله گمرک هستند و باید گفت این نوع موتورسیکلت‌ها به هیچ وجه قابل پلاک شدن نیستند. چرایی آن هم به این علت است که شماره تنه و موتور آنها سنگ گرفته شده و فقط باید اوراق شوند. تقریبا ۹۰درصد موتورهای سنگین موجود در کشور از همین نوع هستند و حتی بسیاری از آنها سال‌ها از مهلت قانونی اوراق کردنشان گذشته است. تنها مزیت این موتورها نسبت به نمونه‌های قاچاق و دزدی قاچاق شده این است که اگر زمانی توسط پلیس توقیف شوند، به دلیل حمل و نگهداری کالای قاچاق بازخواست و جریمه نمی‌شوید.

مراقب سندهای جعلی برای موتورهای قاچاق باشید

هنگام خرید موتورهای مزایده‌ای بازهم باید مراقب بود تا گرفتار قاچاقچی‌هایی که با سنگ گرفتن شماره تنه و موتور، موتورسیکلت‌های قاچاق آنها را با قیمتی ارزان‌تر می‌فروشند نشویم چراکه اکثر سندهای موتورهای اوراقی کپی یا برابر اصلی هستند و به راحتی می‌توان آنها را روی موتورهای قاچاق وارداتی گذاشت و جعل کرد.یک راه مهم برای تشخیص این کار توجه به مدل موتور است. اگر دیدی
موتور مدل بالاست و سندش اوراقی، باید به آن شک کرد، چون اکثر موتورهای دارای سند اوراقی مدل پایین هستند نه مدل بالا.

موتورهای دارای برگ سبز گمرک

اگر موتورسیکلت سنگینی دارای برگ سبز باشد، می‌توان آن را در محضر به نام زد و در صورت توقیف توسط پلیس با پرداخت جریمه و تعهد آن را ترخیص کرد. این دسته از موتورها که به صورت قانونی و با پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور شده‌اند، موتورهای برگ سبزدار نامیده می‌شوند و اگر می‌خواهید با موتورسیکلت در پیست مسابقه دهید، چاره‌ای ندارید جز خرید موتورسیکلتی که برگ سبز گمرک دارد چراکه یکی از شرایط فدراسیون برای حضور در پیست، داشتن سند و برگ سبز است.

موتورسنگین با برگه تملیکی

تعدادشان در بازار به مراتب کمتر از دیگر موتورهاست و به سختی می‌توان نمونه‌ای را برای خرید پیدا کرد. وضعیتشان بین موتورهای با برگ سبز و موتورهایی است که سند اوراقی دارند. این موتورسیکلت‌ها مانند اوراقی‌ها شماره تنه و شماره موتورشان سنگ گرفته نشده است و می‌توان برایشان برگ سبز گرفت. از سوی دیگر برای گرفتن برگ سبز نیازی به پرداخت جریمه نگهداری از کالای قاچاق نیست و به مراتب موتورسیکلتی کم دردسرتر است.


[ad_2]

پاسخ دهید