ماموریت ایران‌خودرو به خراسانی‌ها برای تولید انواع شاسی بلند

0

در گفت‌وگوی «دنیای‌خودرو» با مدیر‌عامل ایران‌خودرو خراسان تشریح شد

به گزارش پردیس سلامت ، با آغاز تولید هایما اس۵، ایران‌خودرو یک گام دیگر برای تکمیل سبد محصولاتش در این سگمنت برداشت تا علاوه بر تامین نیاز و خواسته‌های مشتریانش، رقابت در این بازار را تنگ‌تر کند. امری که بازار و صنعت خودروی ایران به شدت به آن نیازمند است. این خودروی کراس‌اوور در ایران‌خودرو خراسان تولید می‌شود و این سایت عهده‌دار مسئولیت خودروهای اس‌یو‌وی ایران‌خودرو شده است. اینکه چرا ایران‌خودرو خراسان، مامور تولید خودروهای اس‌یو‌وی شده و قرار است چه میزان تولید داشته‌باشند و همچنین اهداف و مشکلات این صنعت، موضوعاتی بودند که با بیژن زاهدی‌فرد، مدیرعامل ایران‌خودرو خراسان که از ابتدای سال ۹۳ این سمت را پذیرفته است، در میان گذاشتیم.

به‌عنوان یک فعال صنعت خودرو چه مزیتی در خودروسازی ایران می‌بینید؟
یکی از مزیت هایی که در حال حاضر مشاهده می‌شود، درک درستی است از صنعت خودرو برای مردم، دست‌اندرکاران و تصمیم‌گیرانی که در کشور سهم اصلی را در رشد این صنعت دارند. این درک درست و صحیح نویدبخش آینده خوب برای این صنعت خواهد بود. زیرا اگر شما به میزان رشد اقتصادی که در این دو، سه سال اعلام کرده‌اند، نگاه کنید نقش خودروسازی را بسیار پررنگ می‌بینید. این اتفاق مبارکی است که طرفین کم‌کم متوجه صحبت‌های یکدیگر می‌شوند. از این سو به درستی و به سادگی از سطح نیازها، خواسته‌ها و توقعات خودروسازان آگاه می‌شویم و از سوی دیگر نیز وضعیت، توانمندی‌ها، توانایی‌ها، امکانات و پتانسیلی را که در زمینه تولید خودرو داریم برای مردم آشکار می‌شود. این رابطه منجر به درک متقابل و دیدگاه متناسب خواهد شد و بسیار خوب است.

صنعت خودرو با چه مشکلاتی مواجه است؟
مشکلات، مبحثی است که از قدیم صنعت خودرو به آن مبتلاست که علاوه‌بر این‌ها در مباحث جاری، یعنی انجام خدمات و فعالیت‌ها را باید به درستی انجام دهد ازجمله اینکه خواسته‌های مشتریان و نهادهای نظارتی، استاندارد و همه را باید جوابگو باشد، ضمن این‌که مسائلی از گذشته مثل بدهی‌های بانکی و تعداد بسیار زیاد پرسنل را که گریبانگیر این صنعت هستند، باید حل‌و‌فصل کند. این موارد از جمله مشکلاتی هستند که باید به خودروساز برای برطرف کردن آنها زمان داد و از او پشتیبانی کرد. باید به صنعتی مثل خودرو که می‌تواند صنایع مرتبط بسیاری را کاملا فعال کند، به‌عنوان یک رکن نگاه کرد و به مباحثش خارج از دستور جاری مثل وام‌های بانکی و موضوعات دیگر پرداخت.

در ابتدای ورود شما، ایران‌خودرو خراسان چه وضعیتی داشت؟
شرایطی که ایران‌خودرو خراسان به آن دچار بود، شامل تحریم، مشکلات قطعه‌سازها، نبود قطعات بود و بخشی از مواد اولیه آن نیز باید از خارج از کشور وارد می‌شد. این‌ها باعث شده‌ بودند تعداد زیادی خودروی ناقص کف شرکت داشته باشیم. در ابتدای سال ۹۳ دستورالعمل و دستور اکیدی که مدیرعامل داد، این بود که از این لحظه به بعد یک ماشین به‌صورت ناقص تولید نمی‌کنیم، حتی اگر تمام خطوط تولید ما هم متوقف شوند اما ماشین ناقص تولید نمی‌کنیم و به این ترتیب در یک بازه زمانی حداکثر سه ماهه، تمام خودروهای ناقص کف ایران‌خودرو را جمع‌آوری کردیم. در ایران‌خودرو خراسان حدود ۱۳هزار خودروی ناقص داشتیم که در ۲۳ خردادماه ۹۳ تمام خودروها تکمیل شدند و از ۱۶ فروردین ۹۳ حتی یک ماشین ناقص هم تولید نکردیم. مهم‌ترین بحث این بود خودرویی که تولید می‌شد از ابتدا صاحب و مالکش مشخص بود، بنابراین خودرو به‌عنوان یک سرمایه راکد کف ایران‌خودرو ساکن نمی‌شد. همچنین در سال جاری یکی از موهباتی که اتفاق افتاد، این بود که اوایل فروردین امسال در پارکینگ مجموعه فقط دو دستگاه پژو داشتیم، در حالی که سال‌های گذشته تعداد ۱۱ هزار دستگاه و قبل از سال۹۳، ۱۲ هزار دستگاه خودروهای ناقص داشتیم.

چه میزان از قطعات مورد استفاده در خودروهایتان را قطعه‌سازان استان خراسان تامین می‌کنند؟
تامین قطعات در خراسان تقریبا در سال‌های گذشته ۲۷درصد بود ولی با توجه به تنوعی که در خودروسازی در این سال‌ها اتفاق افتاده است و همچنین افزایش تیراژ این سهم به ۱۸‌درصد رسیده، اما از نظر تعداد همان ۲۷-۲۶ درصد است.

این ۱۸‌درصد را ابتدا از تولیدکنندگان استان خراسان تامین می‌کنیم و پس از آن ساپکو تامین ما را به سازندگان دیگر معطوف می‌کند اما بقیه قطعات مورد نیازمان را از خود استان خراسان تامین می‌کنیم.

وضعیت تولید ۴۰۵چگونه است؟
تولید پژو ۴۰۵ به‌صورت محصول اختصاصی به ایران‌خودرو خراسان واگذار شده است و این خودرو در حال تولید است. در حال حاضر هم در بخش استراتژی و هم توسعه محصول ایران‌خودرو در حال آماده‌سازی جایگزین آن هستند که ان‌شاءالله در سال‌های آتی بتواند جایگزین ۴۰۵ برای تولید در ایران‌خودرو شود.

اشاره کرده‌اید می‌خواهید میزان تولید را به ۱۶۵هزار دستگاه برسانید. به چه دلیل این تصمیم اتخاذ شده است؟ آیا براساس نیاز بازار بوده یا دلیل دیگری دارد؟
این تصمیم براساس نیاز بازار است. برنامه امسال تولید تعداد ۱۴۰ هزار دستگاه پژو ۴۰۵ و ۲۵‌هزار دستگاه اس‌یو‌وی است ولی بازار به ما می‌گوید هنوز نیاز بیش‌از این میزان است.

طبق برنامه‌ای که داریم، بین ۱۰ تا ۱۵‌هزار دستگاه به تولید امسال‌ اضافه می‌کنیم تا حدود ۱۷۵ تا ۱۸۰ هزار دستگاه تولید داشته باشیم. این نکته را به خاطر داشته باشید که ظرفیت تعریف‌شده ایران‌خودرو خراسان ۱۱۰هزار دستگاه پژو و ۱۲هزار دستگاه هم اس‌یو‌وی است، یعنی ۱۲۲‌هزار دستگاه.

با تمهیداتی که همکاران ما اندیشیده‌اند و با تعریف تامین جدیدی که شده است، درکنار پروژه‌های افزایش ظرفیتی که انجام دادیم، توانستیم در سال گذشته میزان تولید را به ۱۴۵ هزار دستگاه برسانیم در واقع تقریبا ۲۰درصد افزایش ظرفیت داشتیم و امسال نیز این میزان به ۱۸۰ هزار دستگاه خواهد رسید یعنی تقریبا ۶۰ درصد افزایش ظرفیت.

با توجه به آنکه در دوران تحریم و سال‌های پیش ما شاهد تحمیل نیروهای کار اضافی به خودروسازی کشور بودیم، آیا در ایران‌خودرو خراسان با این مشکل روبه‌رو هستید یا با توجه به افزایش تیراژ قصد دارید اقدام به جذب نیرو کنید؟
تیراژ تولید در ایران‌خودرو خراسان سال گذشته حدود ۲۰ درصد و امسال حدود ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است. البته همانطور که اشاره کردم ظرفیت تولید افزایش یافته و تیراژ از ۶۰ هزار به ۱۴۵ هزار دستگاه رسیده است.

بخش عمده‌ای از این کار را با نیرو جبران کردیم. نسبت به مباحث جذب نیرو، آیین‌نامه‌های سنگینی در ایران‌خودرو وجود دارد و مجوز جذب نیرو را باید حتما از مدیریت محترم ارشد اخذ کنیم.

ایشان هم بر همه شرایط و کارهایی که در سیستم زیرگروه انجام می‌شود، اشراف کامل دارند. ولی عمده‌ترین بحثی که داریم این است که بخش عمده‌ای از این کارهای‌ خود را برون‌سپاری می‌کنیم، یعنی هم به اشتغال و هم به راه‌اندازی شرکت‌های جدید و موفق کمک می‌کنیم تا بتوانیم برون‌سپاری را به آن‌ها واگذار کنیم تا آن‌ها هم به سمت تولید بروند.

چگونه تولید هایما را به شما سپردند؟
تقریبا از سه، چهار سال قبل خودروی هایما در ایران مورد توجه قرار گرفت و اولین مدل H7 وارد و قرار شد به سمت داخلی‌سازی برود. به دلیل همان سیاستی که گفتم، بحث اس‌یو‌وی را به ایران‌خودرو خراسان سپردند زیرا ایران‌خودرو می‌خواست تست کند اگر بخواهد سهم بازار خود از اس‌یو‌وی را افزایش دهد، آیا ایران‌خودرو خراسان ظرفیت این کار را دارد؟ ایران‌خودرو خراسان نیز آزمون خود را پس داد و در ۹ ماه تمام خطوط آن نصب و تولید آن شروع شد. این مساله باعث شد ایران‌خودرو تمام توانش را روی بحث اس‌یو‌وی به سمت خراسان معطوف و مسئولیت‌های توسعه محصول در بخش اس‌یو‌وی را به آن واگذار کند.

با توجه به حضور برندهای مختلف در سطح قیمتی محصول جدید شما یعنی هایما اس‌۵، فکر می‌کنید این محصول چه جایگاهی کسب کند؟
ایران‌خودرو یک منش فکری دارد این‌که مشتری در درجه اول قرار گیرد. دوم آنکه به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی بحث سودآوری آن مطرح است. قطعا وقتی مشتری در درجه اول قرار گیرد و همچنین سودی که از پرداخت آن راضی باشد، این سود پایدار، دائم و همیشگی خواهد بود.

به این دلیل همزمان با ورود هایما اس۵ در سال گذشته، تست‌های اولیه‌اش انجام شد و با توجه به امکانات و قیمت مناسبی که دارد و همچنین با توجه این‌که از خدمات فروش گسترده‌ای نسبت‌به قبل برخوردار هستیم، می‌تواند سهم بسیار خوبی از بازاررا کسب کند.

هدف‌گذاری تولید برای چند دستگاه است؟
در حال کامل کردن سبد وتنوع محصول در بخش اس‌یو‌وی هستیم و با ورود محصول دیگری که در سال آینده عرضه خواهد شد، این سبد کامل می‌شود. بازه‌ قیمتی این سبد اس‌یو‌وی از ۷۰ تا ۱۴۵ میلیون تومان خواهد بود که در واقع همان بازه قیمتی سوزوکی گراند‌ویتاراست.

در این حالت یک سبد قیمتی کامل با بازه‌های قیمتی متنوع خواهیم داشت. ضمن اینکه خط تولید ما در ایران‌خودرو خراسان آنقدر قابل‌انعطاف است که می‌تواند هر نوع از این محصول را بسته به نیاز بازار تولید کند.

با این حال میزان تیراژ تولید اصلی‌ در آینده را ۳۵ هزار دستگاه در نظر گرفته‌ایم که این میزان ان‌شاءالله تا سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت. درواقع این تولید به میزان نیاز محصول مرتبط است.

انعطاف‌پذیری خط تولید نیز به این دلیل است سرمایه‌مان را راکد نکنیم و چیزی را که مورد نیاز مشتری و بازار است، تولید کنیم و تحویل دهیم.


[ad_2]

پاسخ دهید