طرح جدید ساماندهی واردات به زودی به دولت پیشنهاد می شود در این طرح میزان واردات خودرنباید بیش از ١٠٠ هزار دستگاه در سال باشد

0

به گزارش اخبارخودرو به نقل از همشهری ، مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این خبر  تأکید کرد که ثبت سفارش واردات خودرو به‌زودی باز خواهد شد. آخرین آمار گمرک ایران از میزان واردات خودرو در سال جای نشان می‌دهد که طی ۵ماهه نخست امسال ۳۷ هزار و ۶۲۳ دستگاه انواع خودرو سواری به ارزش یک میلیارد و ۳۳میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به واردات ۲۶هزار و ۳۷۶دستگاه خودرو سواری به ارزش ۶۹۰ میلیون و ۷۰۳هزار دلار طی مدت مشابه سال ۹۵از نظر ارزش ۴۹٫۵درصد و از لحاظ تعداد ۴۲٫۶درصد رشد داشته است.

رشد حدود ۵۰ درصدی واردات و ارزبری بالای خودروهای خارجی موجب شد تا دست‌اندرکاران بخش صنعت در تابستان امسال تصمیم به توقف ثبت سفارش واردات خودرو بگیرند، اقدامی که واکنش واردکنندگان را به‌دنبال داشت. با وجود این مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت با انتقاد از سوءاستفاده برخی عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی، بازگشایی مجدد سامانه ثبت سفارش خودرو را منوط به تصویب نهایی و ابلاغ طرحی کرد که این سازمان برای مدیریت واردات خودرو در دست بررسی دارد.

ساماندهی واردات خودروهای خارجی رویکردی است که پس از اجرایی شدن برجام با هدف حمایت از ساخت داخل خودروهای خارجی به‌عنوان مکمل قراردادهای تولید مشترک خودرو با شرکای خارجی در چند مرحله کلید خورد. در ابتدا واردات خودروهای خارجی توسط واردکنندگان فاقد نمایندگی‌های رسمی منوط به دریافت گواهی خدمات پس از فروش این واردکنندگان از نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی شد.

در ادامه با ابلاغیه ارزی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، ساماندهی واردات خودرو با حذف اینگونه واردکنندگان از چرخه واردات ادامه یافت و ثبت سفارش خودروهای خارجی به شرکت‌هایی محدود شد که گواهی نمایندگی از برندهای رسمی دارند. اما این پایان ماجرای ساماندهی واردات خودرو نبود.

وزارت صنعت سال گذشته طرحی را برای مدیریت واردات خودرو به دولت ارائه کرد که بر مبنای آن واردکنندگانی که دارای امکانات تولید خودرو در داخل کشور بوده یا از طریق انعقاد قرارداد با یکی از خودروسازان داخلی، تولید خودروهای وارداتی با ساخت داخل حداقل ۲۰درصدی را آغاز کنند، مجاز به واردات خودروهای خارجی معادل ۵۰درصد ارزش تولیدات داخلی می‌شدند.

این طرح نیز با وجود تصویب در کمیسیون زیر‌بنایی دولت در مرحله بررسی نهایی و تصویب هیأت وزیران با مشکلاتی مواجه و سر انجام مسکوت ماند. در تازه‌ترین اقدامات نیز با توقف سامانه ثبت سفارش خودروهای خارجی، بررسی و تصویب بسته جدید مدیریت واردات خودرو در سازمان توسعه تجارت مدنظر قرارگرفته است. بسته‌ای که تصویب نهایی، ابلاغ و اجرای آن پیش شرط بازگشایی مجدد سامانه ثبت سفارش واردات خودروهای خارجی اعلام شده است.

ازهجمه واردات تا توقف ثبت سفارش

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با همشهری در مورد دلایل توقف ثبت سفارش خودرو اعـلام کـرد:

بعد از ابلاغیه ارزی و مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر محدود شدن ثبت سفارش واردات خودرو به نمایندگی مجاز برندهای خودروساز خارجی، واردکنندگان غیرکه قادر به ثبت سفارش خودرو با شرایط جدید نبودند از فرصت استفاده و نسبت به افزایش ثبت سفارش و واردات خودرو اقدام کردند که این موضوع موجب شد تا هجمه‌ای به واردات خودروهای خارجی وارد و قیمت‌ها افزایش یابد.

امیر حسین قناتی با بیان اینکه نیاز بازار داخلی به واردات خودروهای خارجی سالانه بیش از ۱۰۰هزار دستگاه نیست، افزود: واردات خودرو طی ۵ماهه امسال رشد حدود ۵۰درصدی داشته که با نیاز فعلی کشور همخوانی ندارد. این شیوه ثبت سفارش و واردات خودرو ناشی از هجمه‌ای است که برخی واردکنندگان خودرو ایجاد و متأسفانه موجب شد تا فقط دلال‌بازی در بازار خودروهای خارجی رشد کند که واردکنندگان اصلی از این شیوه منتفع نمی‌شوند.

به گفته وی علت اصلی توقف ثبت سفارش واردات خودروهای خارجی، افزایش ثبت سفارش و واردات این خودروها توسط واردکنندگانی بوده که از احتمال متوقف شدن ثبت سفارش واردات خودرو اطلاع داشته‌ و نسبت به افزایش واردات اقدام کردند. قناتی تأکید کرد: اینکه برخی توقف ثبت سفارش واردات خودرو را به حمایت از تولید خودروهای داخلی مرتبط دانسته‌اند نیز درست نیست چرا که رده قیمتی خودروهای وارداتی با خودروهای تولید داخل متفاوت بوده و اینگونه خودروها از نظر قیمتی هیچ همپوشانی با یکدیگر ندارند. رشد واردات خودرو و تبعات ارزی ناشی از آن موجب توقف ثبت سفارش واردات خودرو شده است.

مسکوت ماندن پیشنهاد قبلی با طرح جدید

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: پیشنهاد قبلی وزارت صنعت برای مدیریت واردات خودرو، منتفی شده اما سازمان توسعه تجارت به‌زودی بسته جدیدی را برای مدیریت واردات خودرو ارائه خواهد کرد. قناتی تأکید کرد: سازمان توسعه تجارت در حال کار کردن روی طرح جدیدی برای مدیریت واردات خودرو است که باتصویب نهایی برای اجرا ابلاغ می‌شود اما این طرح ربطی به طرحی که قبلا در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده بود ندارد. وی با اظهار بی‌اطلاعی از جزئیات این طرح، افزود: این طرح بعد از جمع بندی نهایی به دولت ارائه خواهد شد.

شمارش معکوس برای بازگشایی ثبت سفارش خودرو

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: وزارت صنعت پیگیر آن است که هر چه زودتر مجددا ثبت سفارش واردات خودرو بازگشایی شود. تکلیف آن است که مشکل ثبت سفارش واردات خودرو هر چه سریع‌تر حل شده و بازار خودروهای وارداتی به شرایط عادی خود بازگردد. با وجود این قناتی تأکید کرد: متولی تصمیم‌گیری در این زمینه سازمان توسعه تجارت است اما به‌طور کلی باید بپذیریم که انجام هر کاری چه واردات یا تولید باید همراه با کنترل و نظارت باشد. وقتی اجرای لجام گسیخته این امور موجب تلاطم در بازار می‌شود، مسلما دولت می‌تواند از ابزارهای خود برای مهار این شرایط استفاده کند.

واردات خودرو محدود می‌شود

برخی جزئیات منتشر شده از طرح سازمان توسعه تجارت برای مدیریت واردات خودرو نشان می‌دهد که برای نمایندگی‌های خودرو سقف واردات ۳هزار دستگاه درنظر گرفته شده است. واردات بیشتر از سقف تعیین شده منوط به سرمایه‌گذاری تولید خودرو در ایران است. از طرف دیگر طبق این طرح تعریف خودروی لوکس برای واردات تغییر خواهد کرد و قیمت خودرو به‌جای حجم موتور ملاک لوکس بودن خودرو خواهد شد. بر این اساس با بالاتر رفتن قیمت خودرو از ۳۰هزاردلار، تعرفه واردات آن به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد به‌طوری که برای خودروهای بالای ۶۰هزار دلار تعرفه ۱۰۰درصدی به غیراز تعرفه فعلی اعمال خواهد شد.


[ad_2]

پاسخ دهید