شفق زیبای قطبی بر فراز گسل ایسلند

0

ناسا روزانه عکس‌هایی از پدیده‌های مختلف و زیبای نجومی منتشر می‌کند. عکس روز 9 شهریور (30 آگوست)، منظره‌ای زیبا از شفق قطبی سبزرنگ مارپیچ بر فراز دریاچه‌ای در ایسلند است.

به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی ؛ زیبایی را تحسین کن و از خطرهای طبیعت بترس. زیبایی در شفق قطبی شگفت‌ انگیز به شکل مارپیچی سبز رنگ، در میان آسمانی با ابرهای خوش منظره به همراه نور زببای ماه و ستارگان در پس زمینه  دیده می شود . خطرات طبیعت نیز امواج ذرات باردار شده ای است که شفق را می سازد. زیرا ممکن است روزی تمدن و بشیریت را نابود سازد.

دقیقا در چنین روزهایی در سال 1859 در پی یک فوارن تاجی عظیم خورشیدی، جریان عظیم ذرات باردار شده برخورد شدیدی با میدان مغناطیسی زمین داشت و یک شفق قطبی عظیم  قابل مشاهده در سراسر کره زمین را به وجود آورد که  به “رویداد کارینگتون” مشهور شد. این رویداد با فشرده کردن میدان مغناطیسی کره زمین، جریان و شوک شدیدی را در خطوط تلگراف و اپراتور های آن ایجاد کرد. به نظر می‌رسد اگر امروز نیز همانند این فوران رخ دهد، خسارت بسیار شدیدی به شبکه‌‌های  سراسری برق و مخابرات وارد  میکند. عکسی که در ادامه میبینید  هفته‌ی پیش  بر فراز دریاچه‌ای در ایسلند گرفته شده که روی گسل بزرگ جداکننده‌ی صفحات اوراسیا و آمریکای شمالی قرار دارد.

عکس از خوان کارلوس کاسادو

عکس فردا: حلقه خورشید

برای مشاهده تصویر در ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید.

شفق زیبای قطبی بر فراز گسل ایسلند

انتهای پیام/

[ad_2]

پاسخ دهید