شاگرد اولی ایران در «رشد تولید» خودروهای تجاری با حداقل تیراژ !

0

بررسی رنکینگ‌های جهانی کشورهای سازنده خودروهای کاروتجاری نشان داد:

به گزارش پردیس سلامت ، خودروهای کاروتجاری نقش بسیار پررنگی در اقتصاد و ساخت‌و‌ساز هر کشوری ایفا می‌کنند، از این رو تولیدکنندگان بسیاری در سراسر جهان به تولید این قبیل از خودروها روی می‌آورند. حالا حدود یک قرن است که تولید این قبیل خودروها رونق گرفته است و تولیدکنندگان مطرحی به طراحی و ساخت کاروتجاری‌ها می‌پردازند.

اما این موضوع باعث نشده است که بازیگران جدید پا به این عرصه نگذارند و نام کشور خود را در این زمینه مطرح نکنند. از جمله این کشورها که شاید نسبت به دیگر کشورهای مطرح به‌تازگی وارد این بخش شده‌اند می‌توان به تایلند و چین اشاره‌کرد.

درخصوص تولید خودروهای کاروتجاری در کشور تایلند تاکنون کمتر مطلبی گفته‌شده‌است اما این کشور ششمین تولیدکننده این گروه خودرویی در سراسر جهان شناخته می‌شود.

براساس آمارهای اعلام شده سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان ۲۲ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۱۳۴ دستگاه خودروی کاروتجاری تولید شد. در رقم‌خوردن این میزان تولید ۳۸ کشور دخیل بوده‌اند که ۲۸ کشور تولید کمتر از یک میلیون را به ثبت رساندند و تنها ۶ کشور در این میان آمار تولید میلیونی داشته‌اند.

اما از آن جالب‌تر این‌جاست که بیشترین میزان رشد در میان این ۳۸ کشور به ایران اختصاص یافته است. هرچند ایران در دوران تحریم کاهش ۷۵درصدی را در زمینه تولید خودروهای کاروتجاری تجربه کرده است اما طی سال ۹۵ تولید این خودروها در کشور با رشد حدود ۴۰درصدی روبه‌رو بوده‌است.

البته این بدان معنا نیست که تیراژ خودروهای کاروتجاری در ایران بالاست و همچنان راه درازی تا رسیدن به شمارگان مطلوب تولید در این بخش باقی مانده است.

– آمریکا
بیشترین میزان تولید این خودروها در ایالات متحده آمریکا با تولید ۸ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۷۸۰ دستگاه اتفاق افتاد. خودروسازان کاروتجاری ایالات متحده سال ۲۰۱۶ موفق به تولید ۷میلیون و ۹۳۶ هزار و ۴۱۶ خودرو شده بودند. این موضوع نشان از آن دارد که تولید خودرو در ایالات متحده آمریکا در مجموع ۰٫۸ درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشته است.

۲- چین
بعد از ایالات متحده آمریکا کشور چین در رتبه دوم تولید این قبیل خودروها قرار گرفت و با فاصله‌ای حدود ۵ میلیون توانست ۳ میلیون و ۶۹۸ هزار و ۵۰ دستگاه خودروی سنگین و نیمه‌سنگین تولید کند.

رشد تولید خودرو در این کشور نسبت به سال ۲۰۱۵ معادل ۱۴٫۵ درصد بوده و این در حالی است که سال گذشته تولید این کشور در زمینه خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین باری و مسافری به ۳ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۸۹۹ دستگاه می‌رسید. از این میزان تولید سال ۲۰۱۶، ۱۵۲ هزار و ۲۱۸ دستگاه متعلق به گروه کامیون‌سازی ملی چین بوده است.

از بزرگترین شرکت‌های چینی که در زمینه تولید خودروهای کاروتجاری مشغول به فعالیت هستند می‌توان به دانگ‌فنگ، سایک، جک، فاو و فوتون اشاره کرد.

۳- مکزیک
کشور مکزیک با سهم تولید یک میلیون و ۶۰۴ هزار و ۲۹۴ دستگاه از تولید سراسر دنیا در سال ۲۰۱۶، به عنوان سومین تولیدکننده این گروه شناخته شد. این کشور نسبت به سال گذشته رشد ۰٫۹ درصدی در زمینه تولید خودرو را به خود اختصاص داده است. مکزیک سال ۲۰۱۵ موفق به تولید یک میلیون و ۵۹۷ هزار و ۴۱۵ دستگاه شده بود که خودروهای تجاری سبک سهم بیشتری نسبت به دیگر خودروهای تجاری دارند.

۴- کانادا
کانادا نیز در زمینه تولید خودروهای کاروتجاری توانست یک میلیون و ۵۶۸ هزار و ۲۱۴ دستگاه خودرو تولید کند و در جایگاه چهارم این سگمنت قرار گیرد.

خودروسازی کانادا نیز با ۳٫۸ درصد رشد به عنوان یکی از اصلی‌ترین خودروسازان سواری و تجاری در این عرصه فعالیت می‌کند که سال پیش از آن تولید یک میلیون و ۳۹۴ هزار و ۹۰۹ دستگاه خودروی کاروتجاری را به ثبت رسانده بود.

۵- ژاپن
پنجمین جایگاه در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاروتجاری جهان با یک میلیون و ۳۳۰ هزار و ۷۰۴ دستگاه به ژاپن در آسیای شرقی تعلق گرفت. ژاپن نیز با کاهش ۰٫۸ درصدی در میان شش کشور بزرگ تولیدکننده خودروهای کاروتجاری تنها کشوری است که سال ۲۰۱۶ شاهد رشد منفی بوده است.

این کشور با تولید یک میلیون و ۴۴۷ هزار و ۵۱۶ دستگاه خودروی کاروتجاری در جایگاه سوم قرار داشت که به دلیل کاهش رشد تولید سال ۲۰۱۶ یک پله سقوط کرد. این کشور تولید خودروهای کاروتجاری خود را مدیون شرکت‌هایی مانند ایسوزو است.

۶- تایلند
ششمین تولیدکننده میلیونی گروه خودروهای کاروتجاری سال ۲۰۱۶ کشور تایلند بوده که موفق به تولید یک میلیون و ۱۳۹ هزار و ۳۸۴ دستگاه خودروی باری و مسافری سنگین و نیمه‌سنگین شده است.

این کشور سال ۲۰۱۵، یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۱۷۰ دستگاه خودروی کاروتجاری تولید کرد که در مجموع خودروسازی این کشور رشد ۱٫۸ درصدی را تجربه کرد.

بازار خودروی این کشور، با سرعتی قابل ‌ملاحظه در حال رشد است. جذابیت تایلند به‌عنوان قطب تولید ارزان‌قیمت در زمینه تأمین و تولید خودرو است. همچنین موقعیت جغرافیایی تایلند را به‌ویژه در زمینه دسترسی به بازارهای مختلف آسیا، نمی‌توان نادیده گرفت.

مثبت‌ترین و منفی‌ترین رشد تولید
با نگاهی به جامعه آماری تولید خودرو در کشورهای مختلف متوجه می‌شویم که چین با رشد چشمگیری به فعالیت در این صنعت می‌پردازد و صنعت خودروسازی این کشور سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ با رشد چشمگیر ۱۴٫۵ درصدی همراه بوده است.

اما جالب توجه آن است که بیشترین میزان رشد در میان این ۳۸ کشور به ایران اختصاص یافته است. هرچند ایران در دوران تحریم‌ها کاهش ۰٫۹ درصدی را در زمینه تولید خودروهای کاروتجاری تجربه کرده است اما در سال‌های اخیر تولید این خودروها در کشور با رشد ۱۸٫۶ درصدی روبه‌رو بوده‌است.

همچنین منفی‌ترین رشد خودروسازی مربوط به اوکراین بوده که صنعت خودرو در این کشور با کاهش ۳۶٫۱ درصدی تولید مواجه شده است. لازم به ذکر است که در این میان کشورهای ازبکستان، فنلاند، مجارستان، اسلواکی و اسلوانی هرچند از صنعت خودرو بهره می‌برند اما آمار تولید آن‌ها در زمینه خودروهای کاروتجاری صفر بوده است.

فروش خودروهای کاروتجاری
فروش خودروهای کاروتجاری در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ با فرازونشیب همراه بوده‌است. این بازار از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ رو به افزایش بود و سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ با کاهش روبه‌رو شد که بعد از آن تا سال ۲۰۱۶ سیر صعودی درپیش‌گرفت.

کمترین فروش این بازار مربوط به سال ۲۰۰۹ است که حدود ۱۶ میلیون دستگاه از این خودروها به فروش رسید. سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ بازار خودروهای کاروتجاری فروش حدود ۲۱ میلیون دستگاه را به ثبت رساند و با کاهشی که از سال ۲۰۰۷ شروع شد فروش این خودروها سال ۲۰۰۸ به ۱۸ میلیون دستگاه رسید و با ادامه این کاهش سال ۲۰۰۹ این خودروها به کمترین میزان خود رسیدند.

با شروع دوباره رشد فروش در این بازار سال ۲۰۱۰ فروش به حدود ۱۹ میلیون دستگاه، سال ۲۰۱۱ به بیش از ۲۰ میلیون دستگاه و سال ۲۰۱۲ به حدود ۲۱ میلیون دستگاه رسید.

این بازار با ادامه رشد طی سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب فروش خود را به بیش از ۲۲ میلیون دستگاه، حدود ۲۳ میلیون دستگاه، ۲۳ میلیون و ۲۴ میلیون دستگاه رساند.


[ad_2]

پاسخ دهید