خداحافظی با پارکومترها

0

«سیستم کنترل هوشمند» راه‌حل معضل پارک حاشیه‌ای تهران

به‌گفته یک عضو شورای‌شهر با استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند دیگر نیازی به پارکومترها نیست و به‌راحتی می‌توان این مشکل را حل و یک‌میلیون فضای پارک ایجاد کرد.

تا پایان امسال بساط پارکبان‌ها و پارکومترها از معابر شهری تهران جمع می‌شود

تا پایان امسال بساط پارکبان‌ها و پارکومترها از معابر شهری تهران جمع می‌شود

راه‌حل، هوشمندسازی است

به گزارش پردیس سلامت ، یکی از مشکلات شهری در تهران، موضوع پارک حاشیه‌ای است و برنامه‌های اجرایی حل این معضل تاکنون نه تنها بار مشکلات را کم نکرده، بلکه هرسال بار مشکلات را سنگین‌تر هم کرده‌اند.

در سال‌های گذشته مسئولان شهری راهکارهای مختلفی ازجمله پارکبان‌ و پارکومتر را برای حل مشکلات پارک حاشیه‌ای به‌کار برده‌اند اما به‌نظر می‌رسد نتیجه بخش نبوده است.

هنوز هم در بعضی معابر شهری پارکبان‌ها فعال هستند و به‌صورت دستی از افرادی که خودروی خود را در این مکان‌ها پارک می‌کنند، پول می‌گیرند.

البته در چند سال گذشته با مکانیزه شدن پارک خودرو و نصب پارکومترها تا حدودی از بار مشکلات و تعداد پارکبان‌ها کم شده است اما هنوز هم پارکبان‌ها از چرخه مالی پارک خودرو حذف نشده‌اند.

از دو ماه پیش شهرداری تهران فعالیت پارکبانان را غیرقانونی اعلام کرده است. دو روز قبل نیز رئیس‌پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرد پارکبان‌ها نیروی پلیس محسوب نمی‌شوند و هیچ وابستگی مستقیم یا غیرمسقیم به نیروی انتظامی ندارند.

حال با روی کار آمدن مدیریت شهری جدید در شهر تهران قرار است تمام راهکارهای قبلی جمع‌آوری شوند و با استفاده از هوشمندسازی، مشکلات پارک حاشیه‌ای خاتمه یابد.

برهمین‌اساس قرار است به‌زودی پارکومترها جمع‌آوری شوند و به‌جای آن از اپلیکیشن پارک‌یاب هوشمند استفاده شود. حدود دو هفته پیش محسن‌پورسیدآقایی، معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران خبر از استفاده اپلیکیشن‌های پارک‌یاب به جای پارکومتر خبر داد.

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌‌نقل شورای شهر تهران با تایید این موضوع به «دنیای خودرو» می‌گوید: «یکی از مشکلات شهری در حوزه حمل‌و‌نقل پایتخت، پارک حاشیه‌ای بوده و قرار است از طریق کنترل هوشمند حل شود. بر‌همین‌اساس با استفاده از اپلیکیشن هوشمند می‌توان یک‌میلیون فضای پارک حاشیه‌ای در تهران ایجاد کرد و با اجرای این طرح دیگر نیازی به پارکومترهای موجود نخواهد بود.»

نیازی به افزایش تعداد پارکومتر نیست

با اجرای کنترل هوشمند پارک حاشیه‌ای، مدیریت جدید شهرداری تصمیم گرفته است مناقصه‌ نصب ۱۵هزار پارکومتر جدید را لغو کند و از طریق هوشمندسازی مشکلات پارک خودرو را حل کند. به‌گفته معاون حمل‌و‌نقل شهرداری «استفاده از ابزاری‌های هوشمندسازی در کاهش ترافیک اثرگذار است.»

برهمین اساس قرار است مناقصه جدید امسال برگزار و تا آخر سال کنترل هوشمند پارک حاشیه‌ای عملیاتی ‌شود. در‌حال‌حاضر ۱۵‌هزار ایست سنجش یعنی پارکومتر در سطح شهر نصب شده است و قرار بود ۲۰هزار پارکومتر دیگر هم برای ساماندهی پارک حاشیه‌ای نصب شود.

در این باره علیخانی توضیح می‌دهد: «براساس برنامه‌های قبلی قرار بود سالانه چندهزار پارکومتر خریداری و نصب شود، در‌حالی‌که دیگر پارکومتر معنا ندارد و از طریق سیستم‌های کنترل هوشمند پارک حاشیه‌ای به راحتی می‌توان این مشکل را حل کرد. ضمن اینکه همه این طرح‌ها آماده هستند و برای حل مشکل پارک حاشیه‌ای راهی جز عملیاتی شدن آن وجود ندارد.»

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای‌شهر هم بر این باور است که افزایش پارکومترها مشکلات پارک حاشیه‌ای معابر پایتخت را حل نمی‌کند و باید از آن عبور شود و مدیریت شهری به سوی هوشمندسازی برود.


[ad_2]

پاسخ دهید