تهران‌گردی وزیر و شهردار در «روز بدون خودرو»

0

به گزارش پردیس سلامت ، روزی بدون خودرو، بدون صدای بوق و آلودگی صوتی، روزی بدون دود و آلایندگی، این‌ها آرزوی شهروندان کلان‌شهرهای کشور، به خصوص تهرانی‌هاست اما مگر می‌شود با این حجم تردد و مشغله‌های روزانه از شر این همه خودرو خلاص شد، آن‌هم در حالی که زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری هنوز به استانداردهای روز دنیا نزدیک نشده‌؟

اینجاست که پویشی به نام « روز بدون خودرو » سربرمی‌آورد و یادآور می‌شود که حمل‌ونقل عمومی و اصلاح ساختارهای اساسی آن تا چه اندازه نیازمند توجه و برنامه‌ریزی مسئولان و مایه آرامش و صرفه‌جویی در زمان شهروندان است.

صبح روز گذشته، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به همراه چندی از معاونان خود، به همراه محمدعلی نجفی، شهردار تهران و مدیران خطوط مختلف مترو تهران و چند تن از مدیران شهرداری به مناسب « روز جهانی بدون خودرو » با پای پیاده و به دور از عادات و فعالیت‌های روزانه به تهران‌گردی پرداختند تا پس از گپ‌وگفتی با مردم و بازدید از مناطق پررفت‌وآمد پایتخت، به شکلی واضح‌تر با مشکلات حوزه حمل‌ونقل شهری و همچنین معضلات ساختار شهری آشنا شوند.

گفتنی است، مسیر این برنامه از ایستگاه میرداماد تا ایستگاه امام‌خمینی(ره) (با مترو) و سپس پیاده‌روی از میدان امام خمینی (ره) تا خیابان باب همایون، صوراسرافیل، ناصرخسرو، مروی، بازارچه عودلاجان و میدان پانزده‌خرداد بود.

۸صبح، ایستگاه مترو میرداماد
ساعت ۸ صبح است. نیم ساعت پیش از آغاز زمان اعلام شده به ایستگاه مترو رسیده‌ایم به خیال این که اولین نفر باشیم اما چند نفری را می‌بینیم که گویا سحرخیزتر از ما بوده و خواسته‌اند از غافله این حرکت فرهنگی بزرگ و درخور توجه جا نمانند.

هر چه به ساعت هشت و نیم، ساعتی که در فراخوان اعلام شده بود نزدیک‌تر می‌شدیم، بر شمار حضار در ایستگاه افزوده می‌شد. در میان آن‌ها می‌شد چهره‌های نام‌آشنا و مدیران حمل‌ونقلی وزارت راه و شهرداری، مدیران شهری و خبرنگاران و عکاسانی را که برای پوشش خبری این پیاده‌روی نمادین حضور پیدا کرده بودند، مشاهده کرد.

در انتظار آقای وزیر
هرچه اعداد ساعت دیجیتال داخل ایستگاه از ساعت اعلام‌شده فراتر می‌رفتند، ناهماهنگی‌ها بیش از پیش خودنمایی می‌کردند. در حالی که آقای وزیر از ایستگاه مترو قلهک به سمت میرداماد می‌آمد، اما هماهنگ‌کنندگان برنامه اطلاعی از شماره قطار نداشتند و با سرک کشیدن در کوپه‌های قطار به دنبال او می‌گشتند. این موضوع موجب تاخیر در حرکت دو قطار شد. امید که عملکرد این دوستان در حوزه‌های مدیریتی خود به این شکل نباشد!

متروگردی کلانتر دادمان
به هر حال، وزیر از راه رسید و همه وارد قطاری که او را حمل می‌کرد شدند. مانند دیگر روزهای جمعه، خبری از ازدحام جمعیت و هجوم دسته‌جمعی به درهای ورودی نبود.

آخوندی در کنار مسافران عادی نشسته بود و مانند یک شهروند عادی در حال صحبت با آن‌ها بود و به نظر نمی‌رسید کسی او را شناخته باشد.

پس از ورود مدیران به قطار و خوش‌وبش‌های معمول، آقای وزیر با حرکت در داخل کوپه‌ها به گپ‌وگفت با مسافران پرداخت و از مشکلات، مدت زمان و تعدد تردد آن‌ها با مترو می‌پرسید و میزان رضایت آن‌ها را جویا می‌شد.

بازدید از بازار بزرگ تهران
پس از رسیدن به ایستگاه مترو امام‌خمینی (ره)، وزیر و هیات همراه همگی به سمت خیابان باب‌همایون حرکت کردند و پس از آن از خیابان‌های صوراسرافیل، ناصرخسرو، سبزه‌میدان، کوچه مروی، بازارچه عودلاجان و میدان پانزده‌خرداد بازدید کردند و با کسبه بازار، مردم و نماینده‌های صنفی به گفت‌وگو پرداختند.

دیدار با شهردار
در حالی که تیم شهردار و مدیران شهرداری به‌طور مجزا به پیاده‌روی می‌پرداختند، در اواسط راه با وزیر راه و هیات همراه برخورد کردند که به خوش‌وبش میان آقای وزیر و شهردار تهران ختم شد.

بازدید از خانه قدیمی عمو
در میانه‌های راه عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی به صورت ناگهانی و برخلاف برنامه‌های از پیش تعیین‌شده به درون یک کوچه قدیمی رفت و از خانه قدیمی و متروکه عموی خود دیدن کرد. وی سپس با اشاره به یک انتشارات قدیمی از آن به عنوان نخستین کتاب‌فروشی در تهران یاد کرد.

سلبریتی‌های روابط عمومی
برخلاف خود وزیر که به تبع حوزه کاری‌اش از روی چهره در سطح جامعه شناخته‌شده نیست، مدیران روابط عمومی وزارت راه اما در زمینه شهرت و محبوبیت حجت را بر همه تمام کرده‌اند.

به جرات می‌توان گفت قاسم بی‌نیاز، مدیر روابط عمومی وزارت راه که برخی او را با اجرای برنامه در برنامه « به‌خانه برمی‌گردیم » می‌شناسند و همچنین علی درستکار، مجری معروف صدا و سیما به سبب نام‌آشناتر بودن، در این پیاده‌روی بیشترین استقبال را از سوی مردم دریافت کردند. این دو مجری سابق و مدیر فعلی، در سراسر مسیر درگیر گرفتن عکس یادگاری و گپ‌وگفت با مردم بودند.

۴ ساعت پیاده‌روی با وزیر
همه این‌ها را گفتیم تا برسیم به این نکته که با تمام این تفاسیر، آقای وزیر و همکارانشان در وزارت راه و شهرسازی و همچنین شهرداری تهران، با تدارک چنین برنامه‌ای ۴ ساعت از روز جمعه خود را در میان مردم گذراندند، اقدامی که متاسفانه با وجود نیاز جامعه به آن، از کمتر مسئولی شاهد هستیم.


[ad_2]

پاسخ دهید