بازگشت بزرگان به بورس اوراق بهادار

0

در داد‌و‌ستد‌های هفته گذشته گروه خودرویی رقم خورد

در آخرین روز کاری هفته گذشته در گروه خودرویی ۳۰۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۴۰ میلیارد تومان در ۱۹ هزار و ۶۲۴ نوبت، مورد داد و‌ستد قرار گرفت که این حجم از معامله نشان‌دهنده بازگشت رونق معاملات به این صنعت بورسی است.

به گزارش پردیس سلامت ،در هفته گذشته گروه خودرویی به صورت یکپارچه عملکرد بسیار درخشانی از خود به نمایش گذاشتند، به‌طوری‌که سهم‌های پرمعامله‌ای همچون سایپا، ایران‌خودرو، ایران‌خودرو‌دیزل، زامیاد و پارس‌خودرو توانستند بیش‌از چهاردرصد در قیمت پایانی رشد کنند، خبری بسیار خوبی که می‌تواند نویدبخش بازگشت بزرگان به صحنه بازی بورس تهران باشد و دوباره نقش لیدری را به گروه خودرویی بازگرداند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» در آخرین روز کاری هفته گذشته در گروه خودرویی ۳۰۸ میلیون سهم به ارزش حدود ۴۰ میلیارد تومان در ۱۹ هزار و ۶۲۴ نوبت، مورد داد و‌ستد قرار گرفت که این حجم از معامله نشان‌دهنده بازگشت رونق معاملات به این صنعت بورسی است. در حالی که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در ۵ روز کاری هفته گذشته نیز ۲۳۰۸ واحد رشد کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۸۳۱ واحدی رسید. همچنین شاخص آزاد شناور با رشد ۲۳۷۸ واحدی شاخص بازار اول در این مدت توانست با رشد ۱۷۶۲ واحدی تا رقم ۵۹ هزار و ۹۰۶ بالا رود و شاخص بازار دوم با افزایش ۴۲۵۲ واحدی عدد ۱۸۸ هزار و ۳۷۰ واحدی را تجربه کرد.
بر اساس این گزارش، سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت اصولی انتشار صکوک مرابحه شرکت ایران‌خودرو (سهامی عام) را به ارزش ۷ هزار میلیارد ریال جهت خرید قطعات و مجموعه‌های موردنیاز برای تولید خودرو صادر کرده است. به این ترتیب صکوک ۷هزار میلیارد ریالی ایران‌خودرو بزرگ‌ترین انتشار صکوک غیردولتی در بازار سرمایه خواهد بود.
نرخ سود این اوراق ۱۸ درصد و و ضامن آن هم بانک ملت است. کنسرسیومی متشکل از تامین‌سرمایه لوتوس پارسیال، تامین‌سرمایه بانک ملت و تامین‌سرمایه امید مسئولیت بازارگردانی و تعهد پذیره‌نویسی این اوراق را بر عهده دارند. این در حالی است که فروشندگان این دارایی‌ها ۲۶ قعطه‌ساز هستند و شرکت طراحی، مهندسی و تامین قطعات ایران‌خودرو (ساپکو) به‌عنوان حق‌العمل کار تعیین‌شده است و این تامین مالی برای پرداخت بدهی به این ۲۶ قطعه‌ساز صورت می‌گیرد. بر اساس این گزارش، قیمت اسمی هر ورقه از این اوراق ۱۰۰ هزار تومان است و اشخاص برای خرید این اوراق می‌توانند به سامانه آنلاین یا شعب کارگزاری مراجعه کنند.
بر اساس این گزارش، سایپا دیزل در حالی گزارش عملکرد واقعی ۳ماهه نخست سال جاری (حسابرسی‌نشده) را منتشر کرده است که درآمد هر سهم سال مالی سایپا دیزل با تعدیل ۵۰درصدی همراه کرده که نشان از افزایش زیان می دهد.
براساس این گزارش، خکاوه با سرمایه ۲۶۳٫۵ میلیارد تومانی، اولین درآمد هر سهم سال مالی جاری را ۱۱۰ ریال زیان پیش‌بینی و در عملکرد ۳ ماهه اول سال هم ۱۷۰ ریال زیان محقق کرده است اما در گزارش جدید، برای هر سهم ۱۶۵ ریال زیان پیش بینی شده است که چهارشنبه با قیمت ۸۳۹ ریالی هر سهم دارای صف فروش شد.
این شرکت خودروساز بورسی دلیل تغییر این پیش‌بینی را محاسبه و اعمال هزینه مالی پیش‌بینی شده تا پایان سال مالی جاری با فرض تسویه بخشی از تسهیلات مالی دریافتنی تا پایان آذر سال ۹۶ اعلام کرده است که در صورت عدم دریافت این تسهیلات پیش‌بینی مذکور تغییر خواهد کرد.


[ad_2]

پاسخ دهید