این موارد اثرات آلرژی فصلی را تشدید می کنند

0

این موارد اثرات آلرژی فصلی را تشدید می کنند

این موارد اثرات آلرژی فصلی را تشدید می کنند 

عواملی وجود دارند که تاثیرات آلرژی فصلی روی بدن را تشدید می کنند مثل مصرف شمار زیادی از مواد خوراکی حساسیت زا. چه کسی دوست دارد وقتی آلرژی‌اش بروز میکند، با آبریزی بینی یا خارش چشم‌ها دست و پنجه نرم کند؟ با هر شخصی که به نوعی با آلرژی درگیر هست گفتگو کنید، حتماً به شما خواهد گفت که این علائم اصلا خوشایند نیستند.

 

هدف شما این هست که تا جاییکه امکان دارد، واکنش‌هاي آلرژیک خود را به دست کم برسانید، اما ممکن هست نسبت به عادت‌هاي زیان آور هرروز‌ي خود یا چیزهایی در اطراف‌تان که علائم آلرژیک‌تان را بدتر میکنند اطلاع نداشته باشید. در نخست فصل پاییز برای این که واکنش‌هاي آلرژی فصلی‌تان را تحت بازرسی خود بگیرید، باید عوامل اصلی برانگیزاننده‌ي این علا‌ئم را خوب بشناسید.

 

میوه‌هایي که پروتئین‌هایي نمونه گرده‌ها دارند

اگر عطسه میکنید و آبریزی بینی دارید، ممکن هست با خوردن برخی از میوه‌ها و سبزی‌ها دشوار داشته باشید، که به آن سندرم آلرژی دهانی «OAS» می گویند و موسسه‌‌س آسم و آلرژی کشور آمریکا تخمین میزند که اکثر از یک سوم مبتلایان به آسم این سندرم را دارند.

 

پروتئینی که در پوست برخی از میوه‌ها و سبزی‌هاي خام مثل سیب، گوجه فرنگی و طالبی پیدا می شوند ممکن هست علتی برای تشدید علائم آلرژیک‌تان باشند، گرچه هر آلرژی، یکسری از غذا هاي محرک خاص خودش را شامل میشود. گرده‌ها و پروتئین‌هاي خوراکی خیلی شبیه هم میباشند،

 

و برای همین بدن شما فکر میکند شما گرده خورده‌اید. در نتیجه با علائمی چون خارش حلق و دهان و سرفه روبرو می شوید. پوست کندن میوه‌ها می تواند از واکنش‌هاي آلرژیک‌تان کم کند، حتی طبخ میوه‌ هم میتواند خوب باشد.فقط مراقب باشید! تحقیقات نشان میدهد حدود ۲ درصد از افراد مبتلا به سندرم آلرژی دهانی علائمی دارند که ممکن هست ترقی کرده و تبدیل به شوک آنافیلاکتیک شود؛ شوک آنافیلاکتیک یک واکنش آلرژیک شدید و کمیاب هست که اگر درمان فوری صورت نگیرد میتواند کشنده باشد.

 

لنزهای تماسی

وقتی شمار گرده‌ها عمده می شود و شما هم چنان از لنزهای تماسی‌تان بهره گیری کنید. اگر گرده‌اي در چشم‌تان گرفتار شود و همانجا بماند، با دشواری های بیشتری مواجه خواهید شد. لنزهای تماسی نرم، اکثر مستعد جذب محرک‌هاي موجود در هوا، مثل دود یا گرد و غبار میباشند، چون نفوذ پذیرترند. لنز نرم، اکسیژن بیشتری به چشم‌هاي‌تان میرساند اما می تواند هر چیزی را جذب کند. اگر به بهره گیری از لنز عادت کرده اید و از لنزهای سخت هم خوش‌تان نمی آید، باید از لنزهای یک بار مصرف بهره گیری کنید.

 

استرس

استرس اوضاع شما را بدتر می کند. مطالعه‌اي جدید، میزان استرس ۱۷۹ نفر که دچار تب یونجه یا آلرژی فصلی بودند طی یک دوره‌ي ۱۴ روزه مورد بررسی قرار داد. محققان دریافتند ۶۴ درصد از کسانی که استرس بیشتری داشتند، علائم آلرژیک‌شان نیز شدیدتر بوده هست.

 

خوشبختانه شما می توانید با کاهش استرس، اثرگزاری این عامل را به دست کم برسانید. مدیتیشن، استراحت اکثر و یا انجام فعالیت مورد علاقه‌تان که شما را آرام میکند، روش‌هاي مفیدی میباشند. اگر احساس خوبی نداشته باشید و پریشان باشید، علائم‌تان بدتر خواهند شد.

 

الکل

الکل و شراب قرمز می تواند علائم آلرژی‌تان را تشدید کند. برخی از افراد نسبت به ترکیباتی که به طور طبیعی در الکل و شراب موجودند، حساسیت دارند.

 

بهره گیری از داروی نامناسب

داروهای آلرژی بسیار متنوع و عمده میباشند که همۀ‌ي انها تضمین میکنند که واکنش‌هاي آلرژیک‌تان را درمان می کنند. اما اکثر انها در دو گروه خلاصه می شوند: آنتی هیستامین‌ها و ضد احتقان‌ها «دکونجستان‌ها». اما شما باید بدانید کدامیک از داروهای روی پیشخوان داروخانه‌ها برای شما برترین عملکرد را دارند.

 

یک آنتی هیستامین معمولاً عطسه، خارش و آبریزی بینی را تسکین می دهد اما یک ضد احتقان، با احتقان و گرفتگی ناشی از التهاب راههای هوایی بینی مبارزه می کند. برخی از داروها ممکن هست هر دو عامل را داشته باشند اما اگر فقط دچار گرفتگی بینی هستید، شاید فقط به داروی ضد احتقان نیاز دارید. اگر علائم ادامه دار یا بدتر شدند حتماً به یک متخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید.

 

عطر و شمع

چیزهایی عجیبی که آلرژی فصلی‌تان را بدتر میکنند

هر چیزی که رایحه‌اي به آن اضافه شده باشد می تواند راههای هوایی بینی و داخل پلک‌ها را تحریک کند. عطر و ادکلن، شمع‌هاي خوشبو، دود اسپند و … چند نمونه از این محرک‌ها میباشند. گرچه اجتناب کامل از از این محرک‌ها غیرممکن هست چون ممکن هست در محیط‌هایي قرار بگیرید که تحت بازرسی کامل شما نباشند، بنابراین برترین کاری که میتوانید بکنید این هست که دست کم در منزل‌ي خودتان این مواد محرک را حذف کنید و تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض این محرک‌ها در بیرون از منزل اجتناب کنید.

 

کلر

شنا کردن در استخرهای کلر دار و حتی فقط نشستن در کنار این استخرها میتواند به اندازه‌ي شمع و عطر برای‌ آلرژی‌تان بد باشد. کلر، گازی تحریک کننده هست که اثری مثل عطر و ادکلن و … روی شما دارد. اگر بتوانید کلر را استشمام کنید، پس وارد بدنتان شده هست. استخرهای سرپوشیده از استخرهای روباز هم بدتر میباشند زیرا کلر، در محیطی کوچک‌تر اکران میشود.

 

لباس‌هاي‌تان

آیا ژاکت پشمی‌تان را بعد از هر زمان پوشیدن می‌شویید؟ اگر اینکار را نمی کنید باید بدانید که برای آلرژی‌تان بسیار بد هست. لباس‌ها مخصوصا آنهایی که از پارچه‌هاي ضخیم و ناصافی چون پشم درست شده‌اند، جاذب خاک و گرد و غبار میباشند.

 

شما باید این لباس‌ها را بعد از هر زمان پوشیدن، شستشو بدهید. بهتر هست از لباس‌هاي نخی یا لباس‌هایي که آسان‌تر تمیز می شوند بهره گیری کنید. همین طور خیلی خوب هست که لباس‌ها را در آب گرم بشویید، آزمایش‌ها نشان داده آنهایی که لباس‌هاي خود را در آب ۱۴۰ درجه شسته بودند، نسبت به آنهایی که لباس‌ها را در آب سرد شستشو داده بودند، آلرژن‌هاي کمتری روی لباس‌هاي‌شان داشتند.

 

صبح حمام کردن

گرد و غبار و گرده‌ها فقط به لباس‌هاي‌تان نمی‌چسبند، بلکه به پوست و مو هاي‌تان هم می‌چسبند. این ذرات ریز، درست مثل خاک، روی شما مینشینند، اما شما نمی توانید انها را مشاهده نمایید. دوش گرفتن گذشته از رفتن به رختخواب به شما کمک میکند آلرژن‌هایي راکه در طول روز به خود جذب کرده اید از بدن تان پاک کنید. اگر شب با این ذرات ریز به رختخواب بروید، دچار واکنش‌هاي آلرژیک می شوید که دیگر دوش گرفتن در صبح، عمده کمکی به شما نخواهد کرد.

 

هوا

آلرژی شما در روزها خشک و آفتابی و با وزش باد تشدید خواهد شد چون گرد و غبار یا گرده‌هاي بیشتری در این شرایط در هوا وجود دارد. هوای نمناک و ابری و بارانی برای مبتلایان به آلرژی بسیار ایده‌آل هست چون دشمن آلرژی هست: گرد و غبار و ریزگردها در چنین شرایط آب و هوایی، متفرق شده و نشست میکنند. باران‌هاي سنگین می توانند تمام گرد و غبارها را از هوا شسته و شرایطی دلخواه، هر چند موقتی، برای شما ایجاد کنند.

 

 

[ad_2]

پاسخ دهید