اصلاح قیمت‌ها در گروه خودرویی

0

در حالی که سهام سایپا طی یک سال اخیر و با احتساب سود ۸‌ریالی مجمع، دارای بازدهی ۳ درصدی شده (از ۱۲۰ تومان اول مهر سال گذشته به ۱۱۸ تومان فعلی)، کارشناسان برآورد می‌کنند بازار، اقبال خوبی نسبت به سهام سایپا نشان دهد و روزهای خوبی را برای سهام شرکت سایپا پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش پردیس سلامت ،در داد‌و‌ستد‌های روز گذشته گروه خودرویی بسیاری از نماد‌های تاثیر‌گذار این گروه با کاهش قیمت همراه بودند، به‌طوری‌که نمادهای ایران‌خودرو، سایپا، سایپا‌آذین، زامیاد، گسترس سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، سایپا‌دیزل و… منفی خوردند و در مقابل نماد‌های ایران‌خودرو دیزل، کمک‌فنر ایندامین، آهنگری تراکتورسازی ایران، و رینگ‌سازی مشهد روند مثبتی را طی کردند. این در حالی است که در گروه خودرویی بیش از ۱۷۱ میلیون سهم به ارزش حدود ۲۰‌میلیارد تومان در ۱۳‌هزار و ۹۶۴ نوبت مورد دادوستد قرار گرفت. این گروه نیز غالبا با افت در قیمت پایانی همراه بود.
بر اساس این گزارش، در حالی که سهام سایپا طی یک سال اخیر و با احتساب سود ۸‌ریالی مجمع، دارای بازدهی ۳ درصدی شده (از ۱۲۰ تومان اول مهر سال گذشته به ۱۱۸ تومان فعلی)، کارشناسان برآورد می‌کنند بازار، اقبال خوبی نسبت به سهام سایپا نشان دهد و روزهای خوبی را برای سهام شرکت سایپا پیش‌بینی می‌کنند.
فعالان بازار سرمایه معتقدند، نیاز به اصلاح و استراحت شاخص کل و مجموعه بازار،که پیش از این پله‌های رشد و ترقی را با عجله و شتاب پیموده بود، در روزهای اخیر کاملا مشهود است و چند خبر و سیگنال منفی دیگر نیز به این موضوع و عقب‌نشینی بازار دامن زده است.
کارشناسان بورس اذعان داشتند از اتفاقات جالب‌توجه بورس در هفته گذشته، رشد ارزش معاملات در گروه خودرو‌یی بود که از چند جهت قابل بررسی است که مهم‌ترین آن مؤید این مساله است که رشد یکپارچه این گروه در شرایطی رخ داد که فشار فروش و عرضه را در سایر گروه‌ها و نمادهای مهم بازار ایجاد نکرد. این امر نشان می‌دهد که در بازار، ورود نقدینگی جدید اتفاق افتاده است.
بر اساس این گزارش، از روز شنبه شاخص کل بورس روند اصلاحی را از سر گرفته و دیروز دماسنج بازار ۲۰۹ واحد افت کرده و به نیمه کانال ۸۵ هزار واحدی رسیده است. در دادوستدهای دومین روز تالار شیشه‌ای روند قیمت سهم‌های خودرویی‌ کاهشی و قندی‌ افزایشی بود.
روز گذشته همچنین شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۰۹ واحد افت کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۵۸۸ رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۱۰ واحد افت رقم ۱۷ هزار و ۹۵۴ واحدی را تجربه کرد.
همچنین شاخص بازار آزاد شناور با افت ۲۷۸ واحدی مواجه شد و تا رقم ۹۳ هزار و ۲۱۵ واحدی پایین رفت. همچنین شاخص بازار اول با افت ۲۷۸ واحد به عدد ۵۹ هزار و ۵۷۵ واحدی رسید. شاخص بازار دوم نیز ۲۵۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸۸ هزار و ۷۰۷ واحدی دست یافت.
در دادوستدهای روزگذشته سهامداران بورس تهران بیش از ۹۹۳ میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بیش از ۳هزار و ۷۳ میلیارد ریال بود و در ۵۹ هزار نوبت معاملاتی ثبت شد.


[ad_2]

پاسخ دهید