اتوبوس‌ TEB، رویایی که تحت پیگرد قانونی است

0

چندماه پیش تصاویری از یک اتوبوس عجیب‌و‌غریب در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که می‌توانست با ساختار جدید خود، از روی خودروهای در حال تردد در خیابان عبور کند و به این ترتیب بدون ماندن ترافیک مسافران را به مقصد برساند.

به گزارش پردیس سلامت ،چندماه پیش تصاویری از یک اتوبوس عجیب‌و‌غریب در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که می‌توانست با ساختار جدید خود، از روی خودروهای در حال تردد در خیابان عبور کند و به این ترتیب بدون ماندن ترافیک مسافران را به مقصد برساند. پرسش‌های متنوعی درباره شیوه کار این اتوبوس مطرح شد تا این‌که یک شرکت چینی با طراحی و ساخت یک نمونه واقعی، به تمام پرسش‌ها پاسخ داد و حتی برای ساخت این اتوبوس با ۵ شهرداری وارد قرارداد شد. با این‌حال تنها چند ماه بعد از رونمایی از این اتوبوس حیرت‌انگیز، مقامات چینی علاوه‌بر مسائل مالی به موضوعات دیگری ازجمله برخی مسائل فنی نیز مشکوک شدند. بر همین اساس، به‌تازگی مقامات چین به‌صورت رسمی اعلام کرده‌اند تمام این پروژه به‌نوعی کلاهبرداری بوده است و تحقیقاتی را هم در این زمینه آغاز و متعاقب آن برخی افراد را دستگیر کرده‌اند.

انگیزه‌ها و فلسفه مخترعان
این اتوبوس که TEB-1 یا Transit Elevated Bus نام دارد، برای نخستین‌بار در کینگهوانگداو، یک شهر مرکزی در چین تست شده است. به‌نظر می‌رسید سامانه حمل‌و‌نقل هوایی اتوبوس یا TEB با ظرفیت حمل ۱۲۰۰ مسافر در مقایسه با شبکه ریلی زیرزمینی یا مترو بسیار اقتصادی باشد، به‌طوری‌که در این سامانه نیازی به تغییر کاربری معابر یا زیرسازی کلی و هزینه‌بر معابر شهری نیست و اتوبوس‌های پرظرفیت می‌توانند با سرعت بالا و بدون ایجاد ترافیک در مسیرهای شهری مسافران را جا‌به‌جا کنند.
مهندسان چینی معتقدند مهم‌ترین معضل شبکه اتوبوس‌های شهری، گرفتاری در ترافیک‌ پایان‌ناپذیر مراکز شهرهای بزرگ و به‌دنبال آن خستگی و کلافگی مسافران است. با توجه به این مشکلات استقبال مردم از شبکه اتوبوس‌های شهری روز‌به‌روز کمتر می‌شود و بیشتر آنها به حمل‌ونقل شخصی روی می‌آورند که این کمبود در نهایت باعث افزایش سطح آلاینده‌های هوا خواهد شد و کیفیت زندگی شهری را به شدت کاهش می‌دهد.

هزینه ساخت سامانه
سیستم حرکتی سامانه اتوبوس‌های TEB کاملا ساده و ایمن است، به‌طوری‌که برای اجرای خطوط اتوبوس‌های هوایی تنها باید در دو طرف مسیر و در فاصله معین عملیات ریل‌گذاری انجام شود تا خودروها بتوانند بدون هیچ‌گونه مشکلی از روی ریل‌ عبور کنند. مهندسان چینی اعلام کرده بودند هزینه ساخت و بهره‌برداری از سامانه اتوبوس‌ TEB کمتر از یک‌پنجم ساخت شبکه قطار شهری زیرسطحی است.
ابعاد و ظرفیت
قرار بود این اتوبوس دارای فضای داخلی بسیار وسیع با ۲۱متر طول و ۷٫۶متر عرض باشد. ارتفاع کلی این اتوبوس ۴٫۸ متر و ۲ متر از این ارتفاع به عبور ماشین‌ها از زیر آن مانند یک تونل اختصاص داده شدهاست.
این اتوبوس که ظرفیت حمل ۳۰۰ مسافر را دارد، روی مسیر خاصی که در خیابان تعبیه شده است، حرکت می‌کند. Transit Elevated Bus نخستین‌بار در سال ۲۰۱۰ میلادی معرفی شد و ماه می گذشته نیز دوباره در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی High-Tech Expo پکن به نمایش گذاشته شد.

توقف قرارداد با ۵ شهرداری از سوی پلیس
طراح این اتوبوس اعلام کرده است نمونه‌های اولیه این وسیله حمل‌و‌نقل عجیب در حال ساخت است و پنج شهر برای اجرای پروژه‌های آزمایشی این طرح با شرکت TEB Technology Development وارد قرارداد شده‌اند. اما در همین حال پلیس پکن در این زمینه اعلام کرد بازرسی‌های خود را برای رسیدگی به ادعای مطرح‌شده در مورد افراد پشت‌پرده این ماجرا آغاز کرده است.
پلیس پکن تلاش می‌کند به منابع مالی این شرکت دست یابد. به‌گفته روزنامه ساترن‌متروپلیس دیلی، ۷۲نفر در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که در مجموع تا اکتبر ۲۰۱۶ یعنی تنها دو ماه بعد از نخستین تست آن، ۹٫۱ میلیارد یوان معادل ۱٫۳ میلیارد دلار برای این شرکت آورده داشته است. گمانه‌زنی‌ها در مورد این محصول دقیقا در اواخر سال گذشته میلادی مطرح شد.
شرکتی که این اتوبوس را طراحی کرده نیز هنوز هزینه‌ آن را به‌طور کامل دریافت نکرده است. با این شرایط به نظر می‌رسد رویای دستیابی به اتوبوسی که بتواند از روی دیگر خودروها عبور کند و با ظرفیت بالای خود حجم ترافیک را کاهش دهد، رو به نابودی است.


[ad_2]

پاسخ دهید