آموزش‌ واکسن‌سازی به ۸ کشور / کمبود واکسن نداریم

0

رئیس انستیتو پاستور ایران از راه‌اندازی رصدخانه بیماری‌های بازپدید و نوپدید توسط این انستیتو خبرداد و گفت: ایران سومین جایگاه پاستور جهان را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای کانادا، چین، کره جنوبی که دارای پاستور هستند پیشرفت‌های علمی و فناوری پاستور ایران را ندارند، گفت: آبان ماه امسال رؤسای پاستور کشورهایی همچون الجزایر، تونس، چین، کره جنوبی و گینه از پاستور ایران بازدید کرده و با سیستم ما آشنا می‌شوند.

قانعی اضافه کرد: یک رصدخانه برای بیماری‌های بازپدید و نوپدید در پاستور راه‌اندازی کرده که به صورت دائم بر روی بیماری‌های بازپدید و نوپدید فعالیت می‌کند تا شاهد همه گیری بیماری‌ها در کشور نباشیم.

وی با اشاره به اینکه رصدخانه بیماری‌های بازپدید و نوپدید در غرب کشور راه‌اندازی شده، گفت: یک پایگاه نیز در همین رابطه در آمل تشکیل شده و طی 2 سال گذشته نیز در سیستان و بلوچستان در حال استقرار چنین پایگاهی هستیم تا ورود بیماری‌ها از کشور پاکستان و افغانستان مورد رصد قرار گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: انستیتو پاستور ایران علاوه بر تولید و تحقیق در موقعیتی قرار داشته که کشور را از همه گیری بیماری‌ها نجات می‌دهد.

قانعی گفت: در حال حاضر 14 آزمایشگاه را جهت راه‌اندازی مجوز گرفته‌ایم که در سطح کشوری معتبر شده‌اند. آزمایشگاه سیاه سرفه، ابولا و زیکا از جمله این آزمایشگاه‌ها به شمار می‌رود.

وی عنوان کرد: برخی از حشرات در منطقه ناقل بیماری‌هایی هستند، هیچ کشوری به اندازه ایران زیرساختهای مقابله با آن را نداشته است، در همین رابطه کلکسیونی از حشرات در نظر گرفته و بر روی آنها جهت پیشگیری از انتقال بیماری‌ها کار شده است.

وی از آموزش واکسن‌سازی برای کشورهای جهان اسلام خبرداد و اعلام کرد: تاکنون 8 کشور اسلامی در این زمینه آموزش دیده و در سطح بین‌المللی اعلام آمادگی تبادل فناوری کرده‌ایم.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه از 3 سال پیش کمبود سرم مار و عقرب را احساس کردیم، گفت: بخش‌هایی از منطقه جنگ‌زده بوده و افراد به بیابان‌ها پناه برده‌اند لذات در خطر مار و عقرب گزیدگی هستند.

قانعی افزود: بر همین اساس زیرساخت‌های تولید سرم مار و عقرب را تهیه کرده که امسال این موضوع به طور کامل به بهره برداری می‌رسد البته باید توجه داشت که کیفیت این سرم‌ها بالاترین استاندارد بین‌المللی را دارد.

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: در رابطه با استفاده از سرم مار و عقرب باید توجه داشت که نمی‌توان از این سرم‌های مربوطه در کشورهای اروپایی استفاده کرد چرا که مار و عقرب‌های منطقه ما متفاوت بوده و باید سرم مخصوص آن تهیه شود.

قانعی در مورد میزان صادرات واکسن‌های انستیتوپاستور گفت: بازار دارویی کشور حدود 1000 میلیارد دلار است ولی بازار واکسن 40 میلیارد دلار بوده و از آنجایی که قیمت واکسن پایین است و صادرات آن برای کسب درآمد نیست لذا صادرات آن بازار دارویی چندانی ندارد.

وی در ادامه گفت: در جهان برخی از واکسن‌ها همچون واکسن سل کمبود آن احساس می‌شود و ما بر همین اساس درصدد بودیم که این واکسن را صادر کنیم البته تائیدیه سازمان بهداشت جهانی در این زمینه لازم بوده و ما مدارک را تحویل این سازمان داده‌ایم و امیدواریم تائیدیه نهایی برای صادرات انجام گیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: همچنین واکسن هپاتیت به قیمت 1000 تومان و یا به عبارتی 30 سنت به فروش می‌رسد بنابراین یک میلیون دُز فروش آن هم مبلغ زیادی نخواهد بود بنابراین باید توجه داشت که ما از نظر انسانی و حمایت از کودکان که به بیماری‌های عفونی مبتلا نشوند صادرات و تولید واکسن را انجام می‌دهیم.

قانعی با تاکید بر اینکه هیچ واکسنی را در حال حاضر در کشور کمبود نداریم، گفت: البته برخی از واکسن‌ها از کشور خارج می‌شوند چرا که همه واکسن‌ها مشتری دولتی ندارند و اکنون 8 واکسن را در کشور تولید می‌کنیم در حالیکه برخی از کشورها 14 واکسن تولید کرده و آن را به مردم کشورشان ارائه می‌کنند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه ما نمی‌توانیم در بازار آزاد واکسن بفروشیم گفت: تولید واکسن در صورتی صرفه اقتصادی دارد که در برنامه دولتی قرار داشته باشد به طور مثال واکسن هموفیلوس را دولت در سبد ارائه به مردم قرار داد و ما آن را تولید کردیم.

انتهای پیام/

[ad_2]

پاسخ دهید